UN upozorio da bi 13 miliona raseljenih moglo ostati bez zdravstvene zaštite
Agencija za izbeglice Ujedinjenih nacija upozorila je u petak da bi skoro 13 miliona raseljenih osoba, uključujući djecu, moglo ostati bez pristupa životno važnoj zdravstvenoj zaštiti ako se ne riješi problem nedostatka sredstava.
„Bez odgovarajućih sredstava, procjenjuje se da će 12,8 miliona raseljenih osoba, uključujući 6,3 miliona djece, ostati bez životno važnih zdravstvenih usluga u 2025. godini“, rekao je Alen Maina, rukovodilac Odjela za javno zdravlje pri UNHCR-u, na konferenciji za novinare u Ženevi, podsjetivši na smanjenje izdvajanja za inostranu pomoć nove američke administracije na čelu s predsjednikom Donaldom Trumpom.
Maina je naveo da se programi zdravstvenog i prehrambenog zbrinjavanja izbjeglica i zajednica koje ih primaju brzo pogoršavaju, a smanjenje izdvajanja od strane zemalja domaćina dodatno pogoršava situaciju. Pad ovih programa povećava rizik od epidemija bolesti, pothranjenosti, nelečenih hroničnih stanja i problema sa mentalnim zdravljem, rekao je.
„Kada se podrška zdravstvenoj zaštiti izbjeglica smanji, oni će morati sami da plaćaju liječenje, ali nemaju sredstva za to i suočiće se sa izazovima pristupa već preopterećenim javnim službama, što će dovesti do preopterećenja lokalnih klinika i bolnica“, upozorio je.
Iznio je alarmantne primjere iz različitih dijelova svijeta. U Bangladešu, milion Rohinja izbjeglica riskira gubitak esencijalne nege, uključujući prenatalnu zaštitu za 40.000 trudnica i tretman za 19.000 pothranjene djece.
„U Demokratskoj Republici Kongo zdravstveni sistem je na ivici kolapsa“, rekao je Maina, dodajući da je budžet agencije za zdravstvo u toj zemlji smanjen za 87 posto.
U Egiptu, „svi medicinski tretmani za izbjeglice… su obustavljeni, osim hitnih procedura“, rekao je.
„Svaki novi dan finansijske neizvjesnosti povećava utjecaj na živote miliona muškaraca, žena i djece širom svijeta koji su napustili svoje domove tražeći sigurnost“, rekao je.
federalna.ba/AA