UKC Tuzla godinu završava bez novca za liječenje povratnika
Univerzitetsko-klinički centar Tuzla već dugi niz godina pruža zdravstvenu zaštitu i za povratnike iz Federacije u općine Republike Srpske. No, novca za ovu namjenu nema već od sredine godine, kada je menadžment uputio i apel Vladi Federacije da se izmire nedostajuća sredstva, kako bi ova kategorija stanovništva mogla dobiti zdravstvene usluge. Kako su ostali bez odgovora, a nisu htjeli nikoga od povratnika da vrate iz UKC-a Tuzla, pružanje usluga nastavljeno je o trošku ovog Kliničkog centra.
Novca za liječenje nema, ali usluga ima. Barem za sada. Povratnike u Podrinje, ipak, brine do kada. Brine ih neizvjesnost i da li će im zdravstvena usluga u nekom trenutku biti onemogućena, iako još nikome, kažu, nije.
“Nisam čuo da su ikoga vratili, pošto većini tih pacijenata pomažem da obezbijede neophodnu dokumentaciju za liječenje. I nikog do sada nisu vratili”, ističe Suljo Čakanović, povratnik u Srebrenicu.
Vlada Federacije BiH, preko Federalnog zavoda zdravstvenog osiguranja, za ovu godinu osigurala je milion i 550 hiljada maraka za bolničko liječenje povratnika na UKC-u Tuzla. No, taj iznos već je potrošen sredinom godine, a UKC Tuzla usluge nastavlja pružati o svom trošku.
“Prema procjeni finansijske službe UKC-a Tuzla, od tog perioda do početka decembra oko milion KM je potrošeno za liječenje povratničke populacije. Moje kolege su dobile jasne upute da ni jedan povratnik ne smije biti i neće biti vraćen”, poručuje Šekib Umihanić, v. d. direktora UKC-a Tuzla.
“Nadam se da će u narednoj godini taj problem biti riješen. Već smo s menadžentom i direktorom razgovarali da, ukoliko se to ne desi, moramo iznaći rješenje. Ne smijemo dozvoliti da povratnici nemaju pravo na liječenje i to institucije Tuzlanskog kantona neće dozvoliti”, kategoričan je Irfan Halilagić, premijer Tuzlanskog kantona (SDA).
Odgovor na pitanje da li će UKC Tuzla dobiti tražena dodatna sredstva potražili smo u Zavodu zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije BiH. Iz Zavoda su se pozvali na Odluku o ostvarivanju prava iz bolničke zdravstvene zaštite povratnika iz Federacije u RS, navodeći da sredstva za provođenje ove odluke osiguravaju iz Budžeta Federacije.
“Ukoliko su sredstva nedostatna u fiskalnoj godini, ista se osiguravaju na teret sredstava Proračuna Federacije BiH, kroz transfer za raseljene osobe i povratnike i doznačavaju Federalnom zavodu”, stoji, između ostalog, u odgovoru Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH.
No, kraj je godine, a novca ipak nema. Međutim, povratnike ne muči samo nedostatak novca za liječenje u UKC-u Tuzla. Njihovi problem naročito dođu do izražaja u zimskim mjesecima, kada zbog velike udaljenosti od domova zdravlja i neprohodnosti puteva nisu u mogućnosti dobiti ni primarnu zdravstvenu zaštitu.
“Ljudi ne mogu da plaćaju prevoz da dođu do zdravstvene ustanove Dom zdravlja Srebrenica, jer nemamo mnogo terenskih ambulanti koje mogu svakodnevno da opslužuju građane”, istakao je Čakanović.
Kad se uzmu u obzir svi uslovi života u povratničkim mjestima i problemi s kojima se oni susreću, onda ne čudi što su ova mjesta pusta i što ih po drugi put napuštaju oni koji su već jednom bili protjerani i raseljeni.
federalna.ba