Učenici iz Potočara u posjeti biblioteci Memorijalnog centra Srebrenica
Učenici područne škole iz Potočara, na poziv Memorijalnog centra Srebrenica posjetili su danas biblioteku, arhiv i muzej Memorijalnog centra, u povodu obilježavanja Međunarodnog dana maternjeg jezika.
Osnovci od prvog do petog razreda, njih oko 70, bili su u pratnji učiteljica Emine Džananović, Amele Hadžić, Edise Mehmedanović i Alme Garagić.
Tokom posjete Memorijalnom centru, učenici su dobili članske karte te su upoznati da za potrebe školske lektire i ukoliko žele samostalno, mogu posjetiti biblioteku i posuditi knjige na čitanje.
- Ovim putem obavještavamo i lokalno stanovništvo koje voli i želi čitati, da mogu svratiti do Memorijalnog centra i dobiti svoju člansku kartu te posuditi knjige na čitanje. Biblioteka Memorijalnog centra broji više od 12 hiljada jedinica knjižnog fonda, a pored stručne literature raspolaže i naslovima primjerenim za školski uzrast - naveli su iz Memorijalnog centra Potočari.
Međunarodni dan maternjeg jezika, 21. februar obilježava se u cilju promoviranja jezičke i kulturne raznolikosti i višejezičnosti. Maternji jezik je dio kulturnog identiteta naroda, način prepoznavanja i isticanja različitosti, kao i tolerancije i razumijevanja.
Obilježavamo Dan maternjeg jezika, a kao glavna aktivnost je omasovljeno učlanjenje učenika razredne nastave od 1. do 5. razreda. Naši učenici su članovi Narodne biblioteke Srebrenica, a evo i biblioteka MC Potočari, koja nudi svoje usluge i bibliotečki fond, na raspolaganju je našim učenicima - kaže učiteljica Alma Garagić.
U svijetu se govori oko 6.000 jezika, a prema prognozama lingvista, do kraja 21. vijeka više od polovine, čak i do dvije trećine će odumrijeti.
Svake dvije sedmice u svijetu se ugasi po jedan jezik. Osnovno za preživljavanje jezika je da se prenosi djeci, da ima institucionalnu podršku, svoje pismo, da se njeguje u školama, medijima.
Generalna skupština UNESCO proklamirala je 1999. godine Dan maternjeg jezika, kao sjećanje na studente koji su 21. februara 1952. godine ubijeni u Daki u Istočnom Pakistanu (Bangladešu), jer su protestirali zbog toga što njihov maternji jezik nije proglašen za zvanični.
federalna.ba/Fena