U BiH u oblasti ljudskih prava posebno su pogođene osobe sa intelektualnim i mentalnim poteškoćama

Prilog: Amra Ličina

 

U Sarajevu su danas ombdusmeni za ljudska prava BiH predstavili  Prateći izvještaj o stanju u ustanovama za smještaj osoba s intelektualnim i mentalnim poteškoćama u Bosni i Hercegovini, pripremljen uz podršku UNFPA. Ombdusmeni su ovom prilikom izrazili zabrinutost zbog položaja osoba sa invaliditetom u BiH, posebno onih s intelektualnim i mentalnim poteškoćama.

 

Prema najnovijem izvještaju Ombdusmena BiH koji je predstavljen danas, osobe s invaliditetom suočavaju se s brojnim izazovima u ostvarivanju svojih osnovnih ljudskih prava, uključujući potrebu za boljom brigom države, smanjenje diskriminacije i veću slobodu kretanja. Posebno su pogođene osobe sa intelektualnim i mentalnim  poteškoćama, kazala je ombdusmenka za ljudska prava BiH Jasminka Džumhur.

 „Ne smijemo zaboraviti, najveća zabrinutost i dalje je neimplementacija presude Hadžimejlić i drugi iz 2015. godine. Iduće godine će biti deset godina da nismo u mogućnosti da izvršimo tu presudu. Posljedica toga je da osobe sa intelektualnim i mentalnim poteškoćama se otežano smještaju u ustanove, zbog čega trpe njihove porodice i zbog čega trpi društvo u cjelini, a prije svega moramo govoriti o najboljem interesu same kategorije građana koji imaju intelektualne i mentalne teškoće. Kada govorimo o zabrinutosti, svakako najveća zabrinutost je nepostojanje sistemskog pristupa u implementaciji preporuka Komiteta za prava osoba sa invaliditetom, ali i drugih komiteta. Druge zabrinutosti se odnose na pitanje terminologije i moram reći kada smo dostavili Izvještaj lektorima oni su nas upozorili na termine koji nisu zasnovani na ljudskim pravima vezano za osobe sa intelektualnim i mentalnim teškoćama, pri čemu su zanemarili činjenicu da smo mi citirali zakone. Znači postojeći zakoni u BiH koriste veoma pogrdne nazive za osobe sa intelektualnim i mentalnim teškoćama i zabrinajvajuće je da nemamo kapaciteta i snage da primjenimo ono što je međunarodni standard.“ 

Izvještaj Evropske komisije za 2023. godinu također je ukazao na potrebu za konkretnim koracima u rješavanju pitanja diskriminacije osoba s poteškoćama. Nives Jukić, ombdusman za ljudska prava BiH, kazala je da su prava osoba sa invaliditetom zaštićena međunarodnim standardima, uključujući Konvenciju o pravima osoba sa invaliditetom koja naglašava punu participaciju i jednak pristup svim aspektima društvenog života.

 „Posjetili smo 11 ustanova na području BiH, dali prikaz i na kraju uputili konkretne preporuke mjerodavnim tjelima vlasti. Stanje je sigurno bolje u odnosu na prethodne Izvještaje, ali i dalje postoje preporuke koje se trebaju realizirati. Mi u BiH još uvijek nemamo definiciju osobe sa invaliditetom već sa različitim zakonskim propisima se različito definira pojama osobe sa invaliditetom.“

Ombdusmen Nevenko Vranješ je istakao da bi vlasti trebale primijeniti međunarodne standarde u osiguravanju različitih vidova podrške licima s intelektualnim i mentalnim poteškoćama, posebno imajući u vidu ličnu autonomiju, nezavisnost i integritet ove kategorije lica.

„Određenih pomaka u položaju ove kategorije lica jeste bilo zaista. Da li je to dovoljno? Nije. Da li može više? Mi smatramo da može i ponekad se radi o preprekama koje se mogu na jednostavan način otkloniti.“ 

Kako je kazano na današnjoj prezentaciji, cilj Izvještaja je sagledati kvantitativno i kvalitativno stanje u oblasti institucionalnog zbrinjavanja osoba s intelektualnim i mentalnim teškoćama u Bosni i Hercegovini i njegove usklađenosti s međunarodnim standardima ljudskih prava, te na bazi dobijenih rezultata istraživanja sačiniti preporuke u cilju njegovog unapređenja.

Aktuelnosti