Evidentirane 5447 osoba u nezakonitom prelasku ili pokušaju nezakonitog prelaska državne granice od početka godine

Prilog: Amra Ličina

 

U sukobu migranata u sarajevskom naselju Stup jedan je zadobio prostrijelne rane od kojih je kasnije i preminuo, a nekoliko muškaraca koji se dovode u vezi s ovim događajem je uhapšeno. Sukob se desio u stambenom naselju Tibra na Stupu u poslijepodnevnim satima. Prije nekoliko dana desila se i strašna tragedija gdje se u Drini utopilo 12 migranata među kojim majka i beba. Iako se često navodi da su osobe koje imaju status migranta u našoj zemlji pod kontrolom, česte tuče koje završavaju s povredama i smrću to demantiraju.

 

Ministarstvo unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo oglasilo se o incidentu koji se desio u sarajevskom naselju Stup, a u kojem je u pucnjavi, kojoj je prethodila svađa, ranjen migrant koji je uslijed zadobijenih povreda preminuo.

“Oko 18:00 sati na području općine Ilidža došlo je do narušavanja javnog reda i mira između više migranata, a potom do upotrebe vatrenog oružja. Tom prilikom je jedna muška osoba smrtno stradala. Ljekar Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Kantona Sarajevo konstatovao je smrt na području Općine Novi Grad”, naveli su iz Uprave policije MUP-a KS.

 

Kontinuitet sukoba migranata, posebno u glavnom gradu naše države, u kojima često bude ranjenih i ubijenih, dug je. U aprilu ove godine  došlo je do masovne tuče migranata u privremenom migrantskom centru „Blažuj“. Tom prilikom više njih je povređeno. U maju ove godine više migranata potuklo se na području Bentbaše u Sarajevu, a korišteno je i vatreno oružje gdje je jedno lice ranjeno. Ponovo u junu ispred hotela Evropa sukobila su se dva migranta. U julu došlo je do sukoba veće grupe migranata u Blažuju kod Sarajeva. Sinoćnja pucnjava desila se u izrazito naseljenom području u vrijeme kada je veliki broj građana bio na ulici.

 „Zapucaše, čuli smo nekoliko metaka. Trče ovi migranti ovuda. Čim su protrčali ja tamo i vidim leži mrtav migrant, odnosno nije mrtav nego ranjen, svuda krv po njemu.“

Sve veće prisustvo oružja kod migranata trebalo bi da upali crveni alarm kod svih nadležnih službi u BiH da bi se utvrdilo kako je isto došlo u njihov posjed. Međutim, svjedoci smo da je oružje u BiH lako nabaviti, a veliki broj je i krimonogenih osoba koje prodaju naoružanje.       

Ono što je također donijelo ljeto na izmaku jeste ponovno aktiviranje Balkanske rute kroz BiH. Deseci migranata svakodnevno prelaze rijeku Drinu, samostalno ili po dobro organiziranom sistemu. Istina manji broj nego prije nekoliko godina zbog pooštravanja kontrola koje je uvela Srbija, što je natjeralo krijumičare da promjene rute i metode. To je prije nekoliko dana dovelo do tragedija na rijeci Drini kada se utopilo 12 migranata među njima majka i beba. Goran Škiljević, civilna zaštita Zvornik.

 „Drina je brza i kad je plitka, ona je nepredvidiva, jedna od najbržih u Evropi. Tako da se dešava da mnogi ne pređu s jedne obale na drugu.“

Iz Granične policije BiH kazali su da poduzimaju pojačane aktivnosti nadzora državne granice. Kažu da se akcije sprovode kontinuirano s ciljem suzbijanja nezakonitih migracija.                 

„Pripadnici Granične policije evidentirali su 5447 osoba u nezakonitom prelasku ili pokušaju nezakonitog prelaska državne granice od početka godine. Najviše je zabilježeno državljana Sirije, Turske, Afganistana, Maroka, Pakistana. Najčešći pokušaji nezakonitih prelazaka su iz smjera Srbije i Crne Gore u BiH, a najviše je pokušaja krijumčarenja ljudi u putničkim vozilima i čamcima preko Drine“, saopćili su iz Granične policije.

Međunarodna organizacija UNHCR prije nekoliko dana uputila je ministru sigurnosti BiH Nenadu Nešiću pismo, gdje mu je skrenuta pažnja na potrebu sveobuhvatnog plana za tranziciju upravljanja migracijama i azilom s međunarodnih organizacija na institucije BiH. Bh. vlasti su se u slučaju migrantske krize oslonile na strane organizacije, EU i druge koji jesu spremni dati novac, ali brigu o migrantima treba preuzeti Bosna i Hercegovina.

Tačan broj migranata koji borave u BiH varira između nekoliko hiljada, a česti su incidenti i međusobni sukobi. Službeno, u BiH trenutno se nalazi 1806 migranata, od čega je 1284 u Kantonu Sarajevo i 522 u Unsko-sanskom kantonu i  čiji je jedini cilj nastaviti put ka zapadnoevropskim državama. Nadležni tvrde da je stanje u prihvatnim centrima zadovoljavajuće i da BiH raspolaže dovoljnim kapacitetom za smještaj migranata u prihvatnim centrima Ušivak i Blažuj u Kantonu Sarajevo, te Lipa i Borići u USK.

Aktuelnosti