Transparency International BiH podnio više od 90 prijava zbog zloupotreba javnih resursa u predizborne svrhe

Prilog: Aida Hasanbegović

 

Transparensi Internešnl (Transparency international) predstavio je danas rezultate dosadašnjeg monitoringa sa statističkim pokazateljima i uočenim primjerima zloupotreba u toku predizbornog perioda koji se odnose na povećanje javne potrošnje, intenziviranje javnih radova i povećanja jednokratnih budžetskih davanja. Osim toga, bilo je riječi o postupanju prema dosadašnjim prijavama koje je Transparensi uložio protiv političkih subjekata, te poteškoćama u primjeni novih odredbi Izbornog zakona koje je nametnuo visoki predstavnik u BiH Kristijan Šmit (Christian Schmidt).

U posljednja dva mjeseca Transparensi internešnl u BiH podnio je 90 prijava vezanih uz kršenje izbornog zakonodavstva.

„Centralna izborna komisija (CIK) do sada je, prema prijavama Transparensija, izrekla 14 sankcija u ukupnom iznosu od 59.500 KM koje se u najvećoj mjeri odnose na preuranjenu kampanju, dok i dalje izostaju sankcije za zloupotrebu javnih resursa što je nametnutim izmjenama Izbornog zakona BiH zabranjeno“, kaže Ivana Korajlić, podsjećajući da je OHR odbio dostaviti autentično tumačenje nametnutih izmjena, navodeći da CIK to treba uraditi. Vrijednost uočenih javnih radova koji su počeli ili su završeni tokom predizbornog perioda iznose 569 miliona KM.  Transparensi BiH objavio je interaktivnu mapu gdje je locirao 593 primjera predizbornih radova koji su počeli ili su otvoreni u protekla dva mjeseca“, istakao je  Srđan Traljić. Iz Transparensija poručuju da za dva mjeseca predizbornog perioda kroz jednokratna davanja penzionerima i drugim kategorijama najčešće od 50, 100 ili 200 KM, svi nivoi vlasti podijelili su oko 53 miliona maraka, uprkos tome što je zakonom prvi put zabranjena indirektna kupovina glasova kroz pružanje ove vrste jednokratne pomoći građanima.

„Nažalost, prema ovoj odredbi još niko nije sankcioniran“, kazala je Ivana Korajlić, izvršna direktorica Transparensija. Iz ove zabrane izuzete su samo redovne budžetske subvencije, ali je CIK zauzeo stav da su sve subvencije redovne ako se “isplaćuju iz stavki planiranih budžetom” tako da je teško očekivati da će bilo ko biti sankcioniran ako ova praksa bude nastavljena. Nastavljena je i praksa funkcionerske kampanje, a posmatrači Transparensi Internešenela BiH ispratili su u protekla dva mjeseca 350 događaja u organizaciji javnih institucija. Na 75 posto takvih događaja prisutni su bili izborni kandidati, iako se, prema zakonu, i ovo smatra zloupotrebom javnih resursa.

Aktuelnosti