Harmonizirana sudska praksa ključ za suzbijanje organizovanog kriminala
Prilog Ermine Jalimam
Harmonizacija sudske prakse ključna je za suzbijanje organiziranog kriminala i korupcije, zaključak je osmog Pravosudnog foruma za Bosnu i Hercegovinu koji je u Sarajevu okupio preko 70 učesnika najviših pravosudnih institucija iz BiH i drugih zemalja Evrope te relevantnih institucija.
Kao jedan od najvažnijih pravosudnih događaja u BiH, ovogodišnji Forum posvećen je ulozi najviših sudova i Ustavnog suda BiH u harmonizaciji sudske prakse u procesuiranju predmeta organiziranog kriminala i korupcije kao ključnog preduslova za pravnu sigurnost i sprječavanje nekažnjavanja. Rak rana našeg društva, ali i država regiona i Evropske unije, upravo je korupcija i organizirani kriminal koji su u sprezi s politikom, ali i s predstavnicima pravosudne zajednice, bilo da se radi o sudijama ili tužiocima. Predsjednica Ustavnog suda BiH Seada Palavrić:
"Ne smijemo u procesuiranju napraviti nijednu grešku u koracima. Ovaj forum prilika je da saslušamo jedni druge, od Prvostepenog suda do Vrhovnog i Ustavnog suda, i međusobno se razumijemo da jedni drugima pomognemo da ne napravimo greške i da procesuiramo organizirani kriminal, a da ne povrijedimo ljudska prava i slobode."
Palavrić također ističe kvalitetu dugogodišnje saradnje VSTV-a BiH s AIRE centrom i realizaciju niza projekata za koje kaže da imaju praktični značaj doprinoseći harmonizaciji prakse domaćeg pravosuđa.
Skupovi ovog formata nastoje ojačati saradnju između pravosudnih institucija, kako unutar zemlje tako i s međunarodnim partnerima, u cilju harmonizacije pravosudne prakse s evropskim standardima i jačanja vladavine prava na putu BiH ka Evropskoj uniji. Uprkos određenim pomacima, BiH još nema dovoljno dobre rezultate u borbi protiv organiziranog kriminala i korupcije. "VSTV sa svoje strane čini koliko može", izjavio je predsjednik VSTV-a Halil Lagumdžija:
„Top tema! Nažalost nemamo još uvijek dobar odgovor."
Forum je otvorio i teme o novim izazovima krivičnih djela povezanih s razvojem tehnologije, odnosno njezinom zloupotrebom, uključujući cyber kriminal. S druge strane, te tehnologije, istaknuto je danas, imaju potencijal da transformišu način na koji pravosuđe prikuplja dokaze i analizira podatke. Za očekivati je da se uskoro donesu i prve presude temeljene na ovim dokazima.