videoprilog Emine Macić (Dnevnik 2)

Tužilaštvo za Debeveca i Mehmedagića zatražilo mjere zabrane

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine predložilo je ukidanje pritvora i određivanje mjera zabrane Ranku Debevecu, suspendovanom predsjedniku Suda BiH, i Osmanu Mehmedagiću, bivšem direktoru Obavještajno-sigurnosne agencije BiH. Oni su, podsjećamo, uhapšeni prije gotovo tri mjeseca zbog sumnje za zloupotrebu položaja i druga krivična djela. Istraga još traje, navode iz Tužilaštva BiH, a mjere zabrane tražene su najvećim dijelom zbog eventualnog utjecaja na svjedoke. Odbrana traži da se kretanje ograniči na Kanton Sarajevo. Sud odluku donosi ovog utorka.

Istraga traje, detalji ostali nepoznati. 15. marta istječu mjere pritvore, a umjesto zahtjeva za produženjem, Tužilaštvo BiH predlaže za obojicu mjere zabrane:

„Mjera zabrana napuštanja boravišta iz člana 126 Zakona o krivičnom postupku na način da se osumnjičenima zabrani da napuštaju porodični dom, uz provjeru ovlaštenih službenih lica, najmanje tri puta sedmično ili u vremenu kako se to odredi. Tuzilaštvo je predložilo i mjeru zabrane iz člana 126 stav 2 ZKP-a, odnosno mjeru privremenog oduzimanja putnih isprava te mjeru zabrane sastajanja sa svim osumnjičnim te drugim osumnjičenim u drugim predmetima Vasviji Vidović i Miroslavom Pijukom te drugim svjedocima u ovom krivičnom predmetu“, kazao je državni tužilac Feđa Fejzović.

Tužilaštvo BiH je u pisanoj formi predalo spisak svih 45 svjedoka koji su saslušani. Tužilac tvrdi da je prijedlog osnovan, jer su osmunjičeni Debevec i Mehmedagić ranije pokušavali utjecati na svjedoke. Iz Tužilaštva BiH napominju da Debevec ima i državljanstvo Španije, kao i nekretnine u toj zemlji. Odbrane se nisu protivile zabrani kontaktiranja sa svjedocima i osumnjičenima, ali oštro odbacuju zabranu kućnog pritvora.

Advokatica Ranka Debeveca Tatjana Savić kazala je kako im je Tužilaštvo BiH olakšalo posao priprema u ovom predmetu - ništa novo nije iznijelo u odnosu na prethodne.

„Ovo ročiste i ovaj prijedlog su nova procesna radnja koje je trebalo da vam dostavi dokaze za postojanje osnovane sumnje i da su osumnjičeni bili u pritvoru samo pritvora radi, a ne radi bilo čega drugog, posebno ne radi sprovođenja istrage“.

Odbrane optuženih navode da bi kućni pritvor onemogućio osnovno funkcionisanje Debeveca i Mehmedagića zbog zdravstvenih razloga. Odbrana je ponudila da se njihovim klijentima ograniči kretanje na teritoriju Kantona Sarajevo da bi mogli upućivati zahtjeve za odlaske ljekaru. Istovremeno, Tužilaštvo BiH odbacilo je ovaj prijedlog jer, kako navode, 90 posto svjedoka živi u KS-u, te bi se osumnjičenima se na taj način omogućio pristup svjedocima.

„Potpuno je jasno da ne postoji pravni osnov za određivanje ove mjere jer se traži mogućnost bjekstva sakrivanja odlaska u nepoznato mjesto ili inostranstvo što do sada nikad ije isticano. Zašto sad?“, pita Savić.

Bilo kakve blaže mjere Tužilaštvo BiH kategorično odbacuje jer je u ovom slučaju riječ, kako navode, o korupciji na najvišem nivou. Podsjećamo, Debevec i Mehmedagić uhapšeni su u 19. decembra prošle godine zbog sumnje da su zloupotrijebili položaj i krivotvorili službene isprave.

federalna.ba

Ranko Debevec Osman Mehmedagić
Osman Mehmedagić Ranko Debevec
0 14.05.2024 18:06
Osman Mehmedagić Ranko Debevec mjere zabrane
0 12.03.2024 16:39
Ranko Debevec Osman Mehmedagić produžen pritvor
0 16.02.2024 14:43
Ranko Debevec Osman Mehmedagić
0 15.02.2024 15:06
SIPA Ranko Debevec Osman Mehmedagić pretresi
0 14.02.2024 10:01