Nakon Trumpovog poteza Evropa se naoružava, Ukrajina i dalje spremna da potpiše ugovor
-Vance: 20.000 vojnika iz neke nasumične zemlje neće donijeti mir Ukrajini-
Američki potpredsjednik JD Vance komentirao je planove o slanju britanskih i francuskih vojnika u Ukrajinu kao dijela mirovnih snaga, rekavši da prisutnost vojnika iz "neke nasumične zemlje" neće biti dovoljna za osiguranje mira. U intervjuu za Fox News, Vance je izjavio da je jedini način za postizanje trajnog mira osigurati da SAD ima ekonomski interes u budućnosti Ukrajine.
"Ako želimo prave sigurnosne garancije, ako želimo biti sigurni da Vladimir Putin više nikada neće napasti Ukrajinu, najbolji način je da Amerikanci imaju ekonomski interes u njezinoj budućnosti," rekao je Vance. "To je daleko bolja sigurnosna garancija nego slanje 20.000 vojnika iz neke zemlje koja desetljećima nije bila u ratu."
Na njegove komentare reagirao je britanski ministar odbrane u sjeni James Cartlidge, poručivši: "Ignorirati takvu službu i žrtvu duboko je nepoštovanje."
Sir Keir Starmer izjavio je da će Ujedinjeno Kraljevstvo, Francuska i Ukrajina zajedno raditi na mirovnom sporazumu koji bi mogao biti predstavljen SAD-u. Države koje su se obavezale na saradnju oko ovog sporazuma formirale bi "koaliciju voljnih", a u slučaju primirja mogle bi poslati vojnike u Ukrajinu u ulozi mirovnih snaga.
-London ostaje "usredotočen" na postizanje mira u Ukrajini-
Britanski premijer Keir Starmer ostaje "usredotočen" na postizanje mira u Ukrajini i "ne ometaju ga objave", rekla je u utorak potpredsjednica vlade Angela Rayner nakon što je Washington objavio da će obustaviti američku vojnu pomoć Kijevu. Keir Starmer "usredotočen je na postizanje mira", rekla je Angela Rayner za BBC. "Objave ga ne ometaju", rekla je. "Nastavit će sarađivati s našim najstarijim i najmoćnijim saveznikom Sjedinjenim Državama te s evropskim partnerima, kao i s Ukrajinom", dodala je potpredsjednica vlade.
Obustava vojne pomoći koju je objavio Washington "pitanje je za američkog predsjednika" Donalda Trumpa, rekli su iz Laburističke stranke, ponavljajući da je vlada "usredotočena na podršku Ukrajini". Čelnica konzervativne oporbe Kemi Badenoch rekla je da je objava Washingtona "duboko zabrinjavajuća".
"Jasno je da se Ujedinjeno Kraljevstvo i Evropa moraju naoružati puno brže ako Ukrajini želimo dati više od toplih riječi podrške", napisala je na Badenoch na X-u. "Moramo raditi na tome da zadržimo Ameriku uz nas", dodala je Badenoch.
-Ukrajina spremna za potpisivanje ugovora sa SAD-om-
Ukrajinski premijer Denis Šmihal najavio je da će Ukrajina nastaviti diplomatski rad s SAD-om putem svih dostupnih kanala, te naglasio da su spremni potpisati ugovor o mineralima s Amerikom.
Dodao je da će Kijev učiniti sve što je u njegovoj moći kako bi zadržao saradnju s SAD-om na prethodnim razinama, ističući da je američka vojna pomoć ključna i pomaže u spašavanju hiljada života.
-Predstavljen plan Evropske unije-
Uoči sastanka Evropskog vijeća u četvrtak, predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen u utorak je predstavila plan "ReArm Europe" (ponovno naoružavanje Evrope), ambicioznu strategiju za jačanje odbrambenih kapaciteta Evrope, koja bi mogla mobilizirati do 800 milijardi eura.
"Države članice su spremne ulagati više u vlastitu sigurnost ako imaju fiskalni prostor", navela je u pismu liderima EU.
"Živimo u vremenu najvećih izazova i opasnosti, u eri ponovnog naoružavanja."
Von der Leyen je naglasila da bi prosječno povećanje od 1,5 posto u izdvajanjima za odbranu moglo generisati do 650 milijardi eura u naredne četiri godine.
Druga ključna inicijativa predviđa novi instrument koji bi omogućio 150 milijardi eura zajmova državama članicama za ulaganja u odbranu.
"Ovo je pitanje pametnijeg i zajedničkog ulaganja", kazala je von der Leyen, ističući važnost zajedničke nabavke sistema protivzračne i raketne odbrane, artiljerijskih sistema i dronova.
Naglasila je da će novi pristup pomoći u smanjenju troškova, jačanju interoperabilnosti i jačanju evropske odbrambene industrije, a time i podrške Ukrajini.
Von der Leyen je također najavila nove mogućnosti finansiranja iz EU fondova, navodeći: "Predložit ćemo dodatne mogućnosti i poticaje kako bi države članice mogle koristiti kohezijske fondove za povećanje ulaganja u odbranu."
Ovaj potez ima za cilj preusmjeravanje više sredstava u odbrambene investicije na kratak rok.
Posljednja dva elementa plana fokusiraju se na mobilizaciju privatnog kapitala, posebno kroz Uniju štednje i ulaganja te Evropsku investicijsku banku.
"Ovo je evropski trenutak i moramo ga iskoristiti", poručila je von der Leyen, pozivajući na veću odgovornost u osiguravanju sigurne i otporne Evrope.
"Evropa je spremna preuzeti odgovornost" dodala je, nagovještavajući novu eru ponovnog naoružavanja za sigurnost kontinenta.
Sjedinjene Američke Države obustavljaju vojnu pomoć Ukrajini nekoliko dana nakon što se američki predsjednik Donald Trump sukobio s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim u Ovalnom uredu, potvrdio je u ponedjeljak dužnosnik Bijele kuće za Reuters.
"Predsjednik je jasno rekao da je usredotočen na mir. Trebamo i naše partnere da budu predani tom cilju. Pauziramo i preispitujemo svoju pomoć kako bismo bili sigurni da pridonosi rješenju", rekao je dužnosnik. Iz Ureda Zelenskog nisu odmah odgovorili na Reutersov zahtjev za komentar.
"Ovo nije trajni prekid pomoći, to je stanka", citirao je Fox News dužnosnika Trumpove administracije. Bloomberg je izvijestio da je isporuka cjelokupne američke vojne opreme koja trenutačno nije u Ukrajini zaustavljena, uključujući oružje u tranzitu u zrakoplovima i brodovima ili koje čeka u tranzitnim područjima u Poljskoj.
-Evropa stala uz Zelenskog, no i dalje treba Trumpa-
Čak i nakon Trumpovog javnog prijekora ukrajinskog predsjednika evropski vođe drže se iste strategije koju provode otkako je američki predsjednik započeo svoj drugi mandat.
Isto vrijedi za Ukrajinu i širu evropsku sigurnost: zadržati američki angažman te istovremeno jačati evropske napore što se tiče odbrane. "Smatramo li Volodimira Zelenskog važnim borcem otpora, herojem? Odgovor je 'da'. Bismo li trebali suditi ili moralizirati? Onda je odgovor 'ne'", kazao je francuski ministar vanjskih poslova Jean-Noel Barrot za RTL Radio u ponedjeljak.
Evropska strategija je bila vidljiva na nedjeljnom sastanku vođa u Londonu, a vjerojatno će se ponovno pojaviti na summitu Evropske unije o Ukrajini i odbrani u četvrtak u Bruxellesu. Vođe, uključujući čelnika NATO-a Marka Ruttea, pozvali su Zelenskog da pronađe načine za obnovu veza s Trumpom.
A britanski premijer Keir Starmer, koji je rekao da je Evropa spremna odraditi većinu posla vezanog za sigurnosna jamstva za Ukrajinu nakon mirovnog sporazuma, ipak je naglasio da će im biti potrebna "snažna američka podrška", koju Trump zasad nije obećao.
-Prva reakcija Ukrajine: Ovo nismo zamišljali ni u najgoroj noćnoj mori-
Oleksandr Merežko, ukrajinski zastupnik iz stranke predsjednika Zelenskog, izjavio je da je "šokiran" viješću.
U razgovoru za BBC-jev Newsday rekao je: "Ovo što se događa je nevjerojatno. Ni u najgorim noćnim morama nisam mogao zamisliti da bi Trump mogao obustaviti vojnu pomoć Ukrajini u trenutku kada nam je najpotrebnija."
Merežko vjeruje da američki predsjednik Donald Trump pokušava gurnuti Ukrajinu i Evropu u stranu kako bi postigao dogovor s Rusijom.
"Mislim da bi gospodin Trump trebao ozbiljno razmisliti o tome kako će ostati zapamćen. Za mene je ovo dan koji će ostati upisan u povijesti kao sramotan", zaključio je.
federalna.ba/Hina