×

Reakcije i posljedice Trumpovog uvođenja carina skoro cijelom svijetu

Američki predsjednik Donald Trump večeras je potpisao uredbu kojom SAD uvode carine zemljama diljem svijeta od najmanje 10%. Na popisu je i Bosna i Hercegovina, za koju SAD uvode carine od 35%. Za Srbiju je predviđena carinska stopa 37%, a za zemlje Evropske unije 20% .

Vrlo brzo uslijedile su reakcije.

 

-Njemačka: Američke carine će donijeti "dan inflacije", a ne "dan oslobođenja"-

Njemački ministar ekonomije Robert Habeck oštro je kritizirao nove američke carine, upozorivši da će naštetiti i evropskoj i američkoj privredi i potaknuti inflaciju.

“Za američke potrošače ovo će biti Dan inflacije, a ne Dan oslobođenja“, rekao je Habeck.

“Američka carinska manija mogla bi pokrenuti silaznu spiralu, povlačeći zemlje u recesiju i uzrokujući golemu štetu širom svijeta, s teškim posljedicama za mnoge ljude“, upozorio je.

Američki predsjednik Donald Trump najavio je sinoć sveobuhvatne carine protiv desetaka zemalja i ekonomskih regija, uključujući Evropsku uniju.

Uvoz iz EU-a suočit će se s dodatnim carinama od 20 posto dok se mnoge druge zemlje suočavaju s minimalnom stopom od deset posto.

Habeck je naglasio da su Njemačka i EU dosljedno podržavale pregovore, a ne konfrontaciju s američkom administracijom.

“To ostaje primarni pristup. Dobro je što Evropska komisija nastavlja težiti dogovorenom rješenju sa SAD-om. Ima još vremena. Ali ako SAD ne želi dogovoreno rješenje, EU će dati uravnotežen, jasan i odlučan odgovor“, poručio je.

Ukazao je na važnost zajedništva među članicama EU-a u odgovoru na američke carine.

“Imamo najveće zajedničko unutrašnje tržište na svijetu. Moramo iskoristiti ovu snagu“, zaključio je Habeck.

-Ukrajina o novim američkim carinama: Teško jest, ali ne i kritično-

Ukrajinska ministrica ekonomije Julija Sviridenko rekla je danas da su recipročne američke carine teške, ali ne i kritične, javlja Anadolu.

Sinoć je američki predsjednik Donald Trump najavio da će carine od minimalno deset posto na uvoz iz svih zemalja, a na robu iz Evropske unije 20 posto. Carine će stupiti na snagu 5. aprila,

Trump je rekao da su njegove odluke “deklaracija ekonomske neovisnosti“ i da će pomoći SAD-u da se vrati u svoje “zlatno doba“.

“Šta nove američke carine znače za Ukrajinu? Teško je, ali nije kritično“, navela je Sviridenko na društvenoj mreži X.

Sviridenko je također rekla da je Ukrajina prošle godine imala izvoz od 874 miliona dolara u SAD, a da je uvoz ostvaren u vrijednosti od 3,4 milijarde dolara.

"Izvozimo više od 600 različitih kategorija robe u SAD, uključujući 65 vrsta proizvoda u vrijednosti od preko milion dolara. Ukrajina ima što ponuditi SAD-u kao pouzdan saveznik i partner. Obje naše zemlje imaju koristi od pravednih carina“, rekala je Sviridenko.

-Kini prijeti gubitak miliona radnih mjesta i propast brojnih malih firmi-

Dopisnica SkyNewsa za Aziju iz Pekinga piše da je Kina očekivala nove carine i vjerojatno se na njih pripremala, ali nijedan nivo priprema ne može ublažiti trenutačni udar koji će ovaj posljednji val carina nanijeti kineskoj ekonomiji.

"Kada se zbroje carine uvedene ranije ove godine s onima koje su još na snazi iz prvog Trumpovog mandata, svi kineski proizvodi sada će biti opterećeni s više od 50% uvoznih nameta, a neki bi mogli dosegnuti i 70%.

Takvi nivoi carina u praksi čine trgovinu s Amerikom gotovo nemogućom za veliku većinu kineskih preduzeća", piše SkyNews.

"S obzirom na to da izvoz čini oko 20% kineskog BDP-a, a trgovina s SAD-om otprilike 15% tog izvoza, učinak će biti ogroman i široko rasprostranjen.

Stručnjaci već predviđaju gubitak miliona radnih mjesta, propast brojnih malih preduzeća koja čine složene kineske opskrbne lance, a vrlo je vjerojatno da Kina neće dosegnuti cilj rasta BDP-a od oko 5%.

Za zemlju koja se već bori s usporavanjem ekonomije i visokom nezaposlenošću, to predstavlja ozbiljan izazov", dodaju.

Posebno iznenađuje što su mete carina i manje jugoistočnoazijske ekonomije.

Recipročne carine od 46% na Vijetnam, 49% na Kambodžu i 36% na Tajland ne samo da su katastrofalne za te ekonomije s nižim prihodima, nego također predstavljaju prepreku kineskim firmama koje su u posljednje vrijeme selile proizvodnju u te zemlje kako bi izbjegle američke carine - čak su i zaobilazna rješenja sada onemogućena, piše Reuters.

Utjecaj na širu azijsku regiju odmah se osjetio na tržištima koja su otvorila s padom, a terminske burze bilježe značajne gubitke. Glavna regionalna gospodarstva - Japan, Južna Koreja i Indonezija - također su teško pogođena.

Očekuje se odgovor Kine. Njihovo Ministarstvo trgovine to je već najavilo u svojoj izjavi. Pitanje je kada će i koliko snažno Kina reagirati, zaključuje Reuters.

-Londonska berza pala nakon otvaranja zbog Trumpovih carina-

Indeks FTSE 100 pao je za više od 1.4% odmah po otvaranju berze, nakon što je američki predsjednik Donald Trump najavio nove carine.

Trgovci su zabrinuti zbog mogućih globalnih ekonomskih posljedica američke trgovinske politike, piše BBC.

-Američki republikanci priznali: Trumpove carine mogle bi izazvati kratkoročnu bol-

Nekoliko republikanskih senatora priznalo je za NBC da bi odluka predsjednika Donalda Trumpa o uvođenju carina na robu iz više od 180 zemalja i teritorija mogla izazvati porast cijena i kratkoročno pogoditi američke potrošače.

"U poslu ponekad morate proći kroz kratkoročnu bol da biste dugoročno profitirali. I ne mislimo da će ta bol trajati dugo - ako je uopće bude. Vjerujemo predsjedniku", rekao je senator Markwayne Mullin iz savezne države Oklahome.

Senatorica Cynthia Lummis iz Wyominga izjavila je da je Trump "prilično odgovorno" pristupio uvođenju carina, ali je ipak priznala da bi moglo doći do neugodnosti za građane.

-Amerika ovakve carine nije uvela od 1930-ih, a tada su one pogoršale Veliku depresiju-

Desetljećima je trgovina bila dosadna tema, bez velikih prijepora, politički nezanimljiva i ekonomski predvidljiva. Svijet je išao prema sve slobodnijoj trgovini, carine su padale, a globalizacija postajala sve dublja i raširenija.

Ali, u sjeni tog procesa nakupljale su se ozbiljne posljedice, piše ekonomski analitičar Sky Newsa Ed Conway.

Zemlje s razvijenim ekonomijama poput SAD-a i Velike Britanije sve su se više oslanjale na jeftini uvoz, posebno iz Kine, dok su njihovi industrijski sektori polako odumirali. U SAD-u su ogromna područja "rust belta" - industrijske jezgre Amerike - postala prazna i zapuštena. Slična priča dogodila se i u središnjoj i sjevernoj Engleskoj te u dijelu Evrope.

Upravo iz tih ožiljaka globalizacije krenula je i priča o "Danu oslobođenja" aktualnog američkog predsjednika Donalda Trumpa. Njegova poruka je jasna: slobodna trgovina ima i svoju mračnu stranu, a rješenje su - carine.

Podsjećamo, Trump je i u prvom mandatu uvodio carine - tada selektivno, uglavnom na kineske proizvode i na sirovine poput čelika i aluminija. No, ono što sada najavljuje daleko nadmašuje sve dosadašnje mjere.

Sjedinjene Američke Države nisu ovako drastično povisile carine na globalnoj razini još od 1930-ih, kada su upravo takvi potezi dodatno pogoršali Veliku depresiju.

Niko sa sigurnošću ne može reći kakve će posljedice imati ovaj novi val carina. No jedno je sigurno - posljedice će biti ozbiljne.

Govorit će se o novom obliku globalizacije, o promjenama u američkoj ekonomiji (jer carine gotovo uvijek potiču inflaciju), ali i o geopolitičkim potresima.

federalna.ba/Reuters/SkyNews/AA

Donald Trump carine reakcije Kina