Vukosavlje primjer suživota, rada i vjere u bolje sutra
Zamislite kada bismo u BiH birali najsposobnije bez obzira na političku i nacionalnu pripadnost. Upućeni bi rekli da je to u ovakvom političkom ambijentu gotovo nemoguće. Naredna priča će vas razuvjeriti. A dolazi iz lokalne zajednice Vukosavlje. Iako je nastala spajanjem prijeratnih općina Modriča i Odžak sa pet i po hiljada izbjeglog stanovništva, primjer je suživota, rada i vjere u bolje sutra.
Porušena naselja nakon rata nastale lokalne zajednice Vukosavlje podižu se iz pepela. Složno sva tri naroda grade svoju općinu. Administracija je bila smještena u ovoj zgradi iz austrougarskog perioda koja je služila kao direkcija nekadašnje bolnice za duševne bolesnike u Jakešu. Danas ovdje građani imaju savremeni adminsitrativni centar.
Uz pomoć vlada RS-a i Srbije u novo sjedište općine je uloženo 850.000 maraka.
"Moram reći da se pokazalo kao dobra investicija jer da smo čekali ovaj period to bi bilo sada sigurno u stopostotnom iznosu veće", kaže Borislav Rakić, načelnik Općine Vukosavlje (SNSD).
Uz građane nova zgrada je olakšala posao i uposlenima u lokalnoj administraciji, koja je ranije bila locirana na tri zasebne lokacije.
"Građani su bili primorani da kada dođu kod nekog da obave posao, a potrebno je da prikupe još neku dokumentaciju, moraju hodati od zgrade do zgrade", priča Zekerijah Bahić, uposlenik u organima uprave Vukosavlje.
"Radimo u normalnim uslovima za rad u modernoj zgradi", rekla je Milena Đurić, predsjednica Sindikata radnika organa uprave Vukosavlje.
U izgradnju kanalizacione mreže i vodovoda na području općine Vukosavlje u posljednjih deset godina je iz različitih izvora investirano više od pet miliona maraka. Za završetak vodovodne mreže u Jakešu, Pećniku i MZ Vukosavlje potrebno je još oko 700.000 maraka.
"Ostaje nam uraditi još potisni vod. Mi smo pronašli crpilišta, bunari, bazeni su završeni", kaže Rakić.
Najkritičnije je bilo u MZ Jezero, gdje oko 700 stanovnika više od 15 godina nije moglo konzumirati vodu iz lokalnog vodovoda zbog povišenog prisustva mangana. Uz podršku Vijeća ministara ovaj problem će ovih dana biti konačno riješen.
"Ovaj objekat ovdje iza nas je vrijedan 120.000 maraka koji su finansirali zajedno Ministarstvo za izbjegla i raseljena lica države BiH, Fond za povratak i Opština Vukosavlje", kaže Amira Vugdalić, načelnik Odjeljenja za privredu i društvene djelatnosti Vukosavlje.
"Ja mislim da će ovo biti super dobro za ovaj narod pošto tu vodu koristi oko 150 numera ovdje", smatra Milenko Vučićević, predsjednik MZ Jezero.
"Neko je, ko je imao kupovao, a neko, ko nije imao da kupi, snalazio se kako je znao i umio. A, neki su Boga mi i pili nesvjesni da je tragedija kada se ova voda pije", izjavio je Predrag Blažević, stanovnik naselja Jezero
Ovdje su izgradili i ambulantu i dom kulture. Sve se može, kažu kad se ljudi slože.
"Upravo to mi u Vukosavlju radimo. Imamo stabilnu političku situaciju i mogu reći da smo na ponos svim lokalnim zajednicama u Bosni i Hercegovini. Ovdje ne postoji opozicija", dodaje Rakić.
U poslijeratnom periodu na poziciji općinskog načelnika smjenjivali su se Srbi i Bošnjaci. Ovakve podjele, kažu u Vukosavlju za njih ne postoje – važno je, vele, jednostavno biti čovjek.
federalna.ba