Strahuje se da je više hiljada stradalih u zemljotresu u Mijanmaru
Snažan zemljotres u Mijanmaru. Prema zvaničnim podacima, poginulo je najmanje 150 osoba, a stotine su povrijeđene. Međutim, američka vlada procjenjuje da bi na osnovu snage i dubine potresa moglo biti hiljade mrtvih. Vojna hunta u Mijanmaru proglasila je vanredno stanje i zatražila međunarodnu pomoć. Potres se osjetio i na Tajlandu, gdje je poginulo najmanje devet osoba, a više od stotinu smatraju nestalima.
Podrhtavanje tla 7,7 stepeni po Rihterovoj skali, a potom i naknadni potres od 6,4 - kako to izgleda, dobro znaju stanovnici jedne od najsiromašnijih zemalja u svijetu. Svjedoci navode da je razoran zemljotres srušio mnogo stambenih objekata, zatim hotel, most i vrtiće u Sagaingu i Mandalaju, gdje se urušila i džamija i to tokom jutrošnje molitve.
Dok dramatični snimci kruže društvenim mrežama, o broju žrtava i razmjerama štete još nema ni prvobitnih procjena jer vojna hunta, koja je na vlasti nakon državnog udara 2021. godine, strogo kontrolira skoro sve medije, a i korištenje interneta je ograničeno.
“Tek ćemo saznati razmjere štete, ali možemo pretpostaviti da će posljedice biti prilično velike. A to će posebno biti teško za ljude koji su već u ranjivom položaju zbog dugotrajne krize u zemlji”, kazala je Marie Manrique, koordinatorica Međunarodne federacije Crvenog krsta u Mijanmaru.
Epicentar zemljotresa bio je na dubini od 10 kilometara i 16 kilometara sjeverozapadno od grada Sagaing. Prema analizi Američkog zavoda za geološka istraživanja na osnovu jačine i dubine potresa moguće je da su nastradale hiljade osoba.
“Kada dođe do snažnog podrhtavanja tla blizu mjesta gdje ljudi žive, može doći do oštećenja zgrada i smrtnih slučajeva”, istakao je William Yeck, geofizičar u Geološkom institutu SAD-a.
Američka vlada procjenjuje da su veliki broj žrtava i velika šteta vjerovatni kao i da je katastrofa velikih razmjera. Mijanmarska hunta je uputila međunarodni apel za pomoć i proglasila vanredno stanje u šest regija. Vođa hunte general Min Aung Hlaing rekao je u televizijskom obraćanju da je otvorio kanale za međunarodnu pomoć i da je prihvatio pomoć iz Indije i bloka zemalja jugoistočne Azije, poznatijeg kao ASEAN.
“Naš tamošnji tim već je u kontaktu da bismo u potpunosti mobilizirali resurse u regiji za pomoć narodu Mijanmara. Pogođene su i druge zemlje, ali je epicentar u Mijanmaru, a to je u trenutnoj situaciji najranjivija zemlja”, istakao je generalni sekretar UN-a Antonio Guterres.
Zemljotres se osjetio i na sjeveru i u centralnom dijelu Tajlanda, posebno u Bangkoku, gdje spasioci tragaju za desetinama nestalih tokom urušavanja tornja u izgradnji.
Osim u Tajlandu, potres se osjetio i u Kini. Kineska novinska agencija Sinhua objavila je da su se snažna podrhtavanja tla osjetila u jugozapadnoj kineskoj pokrajini Junan koja graniči s Mijanmarom, odakle dolaze i ovi snimci - kada je voda iz bazena sa vrha jedne zgrade odnosila prolaznike na šetalištu.
federalna.ba