Šta će i kome donijeti presuda Ustavnog suda u predmetu Novalić i drugi?
Šta će i kome donijeti presuda Ustavnog suda u predmetu Novalić i drugi? Jedan predmet, dvije apelacije i dva ishoda - jedna prihvaćena, druga djelomično.
Ustavni sud BiH odlučio je da je Fikretu Hodžiću povrijeđeno pravo na pravično suđenje, na način da su tek na izricanju presude on i njegov pravni tim upoznati sa pravnom kvalifikacijom djela za koje je Hodžić osuđen. Tako je, umjesto da bude osuđen po nekoj od četiri tačke iz optužnice, Hodžić osuđen po petoj, onoj za koju nije ni optužen - zloupotrebu položaja. Zbog toga je Ustavni sud odlučio da predmet u tom dijelu vrati Sudu BiH, koji mora otkloniti utvrđene povrede. Je li odluka Suda najava skorašnjeg Hodžićevog izlaska na slobodu?
„U toj situaciji nema više pravosnažne presude na osnovu koje je moj klijent upućen na izdržavanje kazne zatvora. U toj situaciji ne postoji osnov za zakonito zadržavanje. Poslije ove odluke Ustavnog suda, onako kako ja to čitam, više nema pravosnažne presude i šta će se dalje dešavati u postupku, mi moramo vidjeti šta piše u samoj odluci Ustavnog suda i koje su instrukcije“, kazala je Mirna Avdibegović, advokatica Fikreta Hodžića.
Međutim, na to će se sačekati, jer strane tek trebaju dobiti otpravak odluke Ustavnog suda. I dok je Hodžićeva apelacija prihvaćena, ona koju su uputili iz advokatskog tima Fadila Novalića i Fahrudina Solaka djelomično je usvojena. Ustavni sud, istina, potvrdio je da su Novaliću i Solaku povrijeđena prava na pravično suđenje, u vezi sa presumpcijom nevinosti.
„Svi ti nasrtaji na presumpciju nevinosti su, po shvatanju advokatskog tima, mogli i sigurno utjecali na formiranje svijesti sudskog vijeća kad je u pitanju izricanje presude. Shodno presudama Evropskog suda za ljudska prava u nekim drugim slučajevima, odlukama Ustavnog suda da ova utvrđena povreda prava na pravično suđenje poluči ponavljanje postupka“, kazao je Elmir Jahić, advokat Fadila Novalića.
Ipak, ostale navode Sud je odbio. Pa tako, Sud zaključuje da su apelanti osuđeni za djelo za koje su bili i optuženi, te da Sud BiH određenim izmjena u presudi nije narušio subjektivni ili objektivni identitet optužnice.
„Po shvatanju advokatskog tima, osuđujuća presuda i izrečena kazna je zasnovana na odredbama blanketnog propisa koji je prestao da važi prije 20 godina. Bit će interesantna opservacija, odnosno obrazloženje u tom dijelu, jer po toj tački nema nikakvih informacija“, dodao je Jahić.
„Malo mi je nezahvalno pojašnjavati na osnovu saopćenja. Dok ne vidim pismeni otpravak te presude, koji će detaljno sadržavati i izreku obrazloženje odluke, bilo neumjesno da to komentarišem. Ono što sam shvatila je da je djelimično usvojeno, u dijelu povrede prava na pravično suđenje, ali se presude nisu ukinule. Dakle on ostaje i dalje na izdržavanju kazne. Za ostalo ćemo tek znati kada vidimo odluku, kazala je Marsela Bajramović, advokatica Fahrudina Solaka.
Podsjetimo, optužnica u slučaju Respiratori podignuta je 2020. godine. Prvostepena presuda donesena je u aprilu prošle, a pravosnažna u januaru ove godine. Njome su Novalić, Solak i Hodžić proglašeni krivim za produženo krivično djelo 'zloupotreba položaja ili ovlaštenja'. Solak je proglašen krivim i za krivotvorenje službene isprave, a Hodžićeva firma Srebrena malina proglašena je odgovornom. Osuđeni su na ukupno 15 godina zatvora.
federalna.ba