Srbija nikada neće podržati hapšenje Dodika, poručio Vučić
Brojne su reakcije zvaničnika iz bh. entiteta RS i Srbije nakon informacije o nalogu Tužilaštva BiH za privođenje predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, premijera Radovana Viškovića i predsjednika Narodne skupštine Nenada Stevandića. Srbija nikada neće podržati hapšenje Dodika, poručio je predsjednik Srbije Aleksandara Vučić, kao i Aleksanadar Vulin, dok je ministar MUP-a RS Siniša Karan kazao da će MUP štititi svoje građane i da nikog neće uhapsiti.
Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan rekao je da je osnovni zadatak MUP-a da štiti ustavni poredak i naglasio da niko neće biti uhapšen:
"Narodna skupština Republike Srpske donijela je zakone koji su okvir djelovanja Ministarstva unutrašnjih poslova Srpske. Ti zakoni govore da Sud i Tužilaštvo BiH, Agencija za istrage i zaštitu i Visoki sudski i tužilački savjet koji su neustavne institucije i da im se zabranjuje djelovanje na teritoriji Republike Srpske. Predsjednik Republike Srpske, predsjednik Narodne skupštine Srpske i predsjednik Vlade Srpske, ministri i svi građani imaju punu zaštitu.“
U svom maniru putem instagram naloga oglasio se i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, te poručio da će Srbija poštovati Dejtonski mirovni sporazum, ali i biti uz Republiku Srpsku i uz njeno rukovodstvo:
“Srbija nikada neće podržati hapšenje predsednika Republike Srpske Milorada Dodika, premijera RS-a Radovana Viškovića i predsednika Parlamenta Srpske Nenada Stevandića, a posebno ne zbog političkih neslaganja sa zvaničnim Sarajevom i predstavnicima međunarodne zajednice i čvrsto će stajati uz svoj narod. Slobodu ćemo čuvati, poštovati međunarodno pravo, kao što je rekao i Dejtonski sporazum, naravno i Ustav Srbije, ali i oni koji misle da će razbiti i rasturiti Srpsku i Srbiju, grdno su se prevarili.”
Potpredsjednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin rekao je u programu Srbijanske TV Pink da je Srbija dovoljno jaka i da neće biti dozvoljeno privođenje najviših zvančinika RS-a kako je kazao po nalogu "vanustavnog Tužilaštva BiH". On je u svom nastupu ocijenio da je to i pokušaj EU da se vrati kao velika sila na Balkan, pošto je više niko ništa ne pita u svijetu:
“Ovo sada što je Tužilaštvo uradilo nastavak je osvete Miloradu Dodiku. Nije to suđenje, to je osveta, kao što je Haški tribunal bio osveta Srbima, a ne suđenje, ovo je osveta Miloradu Dodiku i osveta Srbima. Banjaluka nije Zagreb 1941. godine, pa da dočekuje Nijemce cvijećem, već najveći grad Republike Srpske koji ne može da prihvati da dolazi neko sa strane i hapsi predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, premijera Radovana Viškovića i predsjednika Parlamenta Nenada Stevandića. Kako vi mislite da se to desi?“
Oglasio se i predsjednik Vlade Srbije Miloš Vučević koji je izrazio nadu da će u Bosni i Hercegovini biti dovoljno razuma i da niko neće pokušati da uhapsi najviše rukovodstvo Republike Srpske, ocjenjujući da bi to bio put ka građanskom ratu.
"Nadam se da će kod njih biti dovoljno razuma da neko neće pokušati zaista da uhapsi predsednika RS Milorada Dodika, predsednika Narodne skupštine Nenada Stevandića i premijera Radovana Viškovića, jer to su lica koja čuva MUP Republike Srpske. To je put ka građanskom ratu.", istakao je Vučević.
Ministar vanjskih poslova Srbije Marko Đurić ocijenio je danas kao užasnu vijest naredbu Tužilaštva BiH za privođenje predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i istakao da je to korak ka novoj eskalaciji problema.
Predsjedavajuća Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željka Cvijanović pozvala je Srbiju i Hrvatsku kao potpisnice Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH da, zajedno sa vlastima, pokrenu razgovore o rehabilitaciji Dejtonskog sporazuma i zaštiti ustavom zagarantovanih prava njenih konstitutivnih naroda.
„Niko neće i ne može hapsiti predsjednika Republike Milorada Dodika i rukovodstvo Srpske samo zato što na ustavan i zakonit način obavljaju svoj posao.“ poručio je ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Staša Košarac.