Španija, Irska i Norveška priznale državnost Palestine
(Izvor: AA)

Španija, Irska i Norveška priznale državnost Palestine

Španija, Norveška i Irska su danas zvanično priznale palestinsku državu u koordinisanom naporu da pojačaju međunarodni pritisak na Izrael da ublaži razornu ofanzivu u Pojasu Gaze, a Tel Aviv je hitro kritikovao taj diplomatski potez koji, kako je poručio, neće uticati na njegov žestoki rat porotiv palestinskog pokreta Hamas. Socijalistički premijer Španije Pedro Sanchez je proveo mjesece obilazeći evropske i bliskoistočne zemlje da bi dobio podršku za priznavanje palestinske države i prekid vatre u Gazi.

Iako su desetine država ranije priznale palestinsku državu, nijedna od velikih zapadnih sila to nije učinila. Ipak, pridruživanje tri evropske države toj grupi predstavlja pobjedu palestinskih napora bar u javnom mnijenju svijeta.

Odnosi EU i Izraela su poremećeni današnjim diplomatskim priznanjima dvije članice EU - Španije i Irske. Uz to je Madrid u ponedjeljak insistirao da EU preduzme mjere protiv Izraela zbog njegovih smrtonosnih napada na grad Rafu na jugu Gaze.

Norveška, koja nije članica EU, ali spoljnu politiku često usklađuje s njom, predala je diplomatske papire palestinskoj vladi tokom vikenda uoči današnjeg formalnog priznanja.

Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbjednost Josep Borrell je odlučno stao iza Međunarodnog krivičnog suda čiji tužilac traži nalog za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i drugih, ali i vođa borbene grupe Hamas.

Oko 140 zemalja - više od dvije trećine Ujedinjenih nacija, priznaje palestinsku državu. Dodavanje tri zapadnoevropske zemlje toj grupi vjerovatno će izvršiti pritisak na "teškaše" iz EU - Francusku i Njemačku da preispitaju svoj stav.

Slovenački premijer Robert Golob rekao je u ponedjeljak da će njegova vlada u četvrtak donijeti odluku o priznanju palestinske države.

Sjedinjene Države i Velika Britanija, između ostalih, podržavaju ideju postojanja nezavisne palestinske države uz Izrael, ali kažu da bi to trebalo da bude dio dogovorenog rješenja.

Palestinska uprava koju podržava Zapad, upravlja dijelovima Zapadne obale koja je pod okupacijom Izraela, sarađuje sa Izraelom u pitanjima bezbjednosti i favorizuje da se do dvije države dođe putem pregovora. Hamas je protjerao snage te uprave iz Gaze kada je preuoteo vlast 2007.

Palestinci dugo traže nezavisnu državu u Gazi, na Zapadnoj obali i u istočnom Jeruzalemu, teritorijama koje je Izrael zauzeo u ratu 1967. godine. O ideji kopnenog koridora koji bi kroz Izrael povezao Gazu i Zapadnu obalu razgovaralo se u prethodnim rundama mirovnih pregovora, ali nikakvi ozbiljni ili suštinski mirovni pregovori nisu vođeni u više od 15 godina.

federalna.ba/Beta

 

Španija je službeno priznala palestinsku državu odlukom koju je odobrila Vlada.

"Ovo je historijska odluka koja ima jedan cilj - doprinijeti postizanju mira između Izraelaca i Palestinaca", rekao je premijer Pedro Sanchez u jutrošnjem obraćanju.

Sanchez je napomenuo da Španija priznaje palestinsku državu na osnovu granica iz 1967. godine, priznajući samo promjene o kojima su se složile obje strane.

“Iako nije na Španiji da definiše granice drugih nacija, naš stav je usklađen s rezolucijama Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija i sa stavom koji tradicionalno zauzima Evropska unija”, naglasio je španski lider.

Sanchez je dodao da bi palestinska država trebala biti “održiva” sa Zapadnom obalom i Gazom koji su povezani koridorom i Istočnim Al-Qudsom/Jerusalemom kao glavnim gradom.

“Današnja odluka je zasnovana na međunarodnom pravu i poštovanju poretka zasnovanog na pravilima – principima koji nas vode bez obzira na kontekst”, rekao je Sanchez.

Španski premijer je dodao da će od srijede njegov fokus biti na zalaganju za održivo dvodržavno rješenje kako bi se donio trajni mir u regionu.

Kako bi se postiglo trajno rješenje s dvije države, Sanchez je rekao da je glavni prioritet "okončavanje krize u Gazi", što uključuje postizanje trajnog prekida vatre, nesmetan pristup humanitarnoj pomoći Gazi i oslobađanje svih izraelskih zarobljenika.

Španija će također priznati jedinstvenu palestinsku državu, kojom upravljaju palestinske vlasti, a koju je Sanchez nazvao njihovim "partnerom za mir".

Konačno, rekao je da će Španija "nastaviti da jača saradnju sa partnerima posvećenim miru i prosperitetu u regionu“ kako bi sazvala međunarodnu mirovnu konferenciju koja će provesti rješenje s dvije države.

"Današnjom odlukom preuzimamo odgovornost u potrazi za mirom, sigurnošću i prosperitetom svih ljudi", dodao je premijer.

Španski ministar vanjskih poslova Jose Manuel Albares kazao je da su priznali Palestinu “jer je vrijeme za to”.

“Ne možemo više čekati. Vidjeli smo decenije nasilja, bola i razaranja, decenije razgovora o miru. Sada je vrijeme da to pretvorimo u stvarnost", dodao je Albares.

Norveška i Irska su u utorak također formalno priznale palestinsku državnost, a Albares je najavio da će Slovenija u četvrtak učiniti isto.

Kako je saopćeno iz Ministarstva vanjskih poslova Norveške, šef norveške diplomatije Espen Barth Eide je poručio kako je ovaj "posebni dan" prekretnica u odnosima njegove zemlje i Palestine.

Kritikujući nedostatak "konstruktivne predanosti" Izraela u pogledu dvodržavnog rješenja, Eide je naglasio da je Norveška "jedan od najjačih branitelja palestinske države više od 30 godina".

Eide je izjavio da samo priznavanje Palestine od strane evropskih država nije dovoljno da bi postojanje te države bilo "održivo", te je poručio da podržavaju mirovni plan koji je "dalje razrađen s ključnim akterima" u regiji.

Norveški ministar vanjskih poslova Espen Barth Eide predao je 26. maja u Briselu palestinskom premijeru Mohammedu Mustafi dokumente koji pokazuju da njegova zemlja priznaje Palestinu.

federalna.ba/AA
priznanje Palestina
papa Franjo Pojas Gaze Izrael Palestina genocid
0 17.11.2024 13:35
WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus Gaza Palestina
0 09.11.2024 15:34
Pojas Gaze Gaza Palestina
0 03.11.2024 13:04