„Smrt fašizmu – sloboda narodu! Ovdje Radio Sarajevo...“
„Smrt fašizmu – sloboda narodu! Ovdje Radio Sarajevo...“ bile su prve riječi koje su 10. aprila 1945. godine otišle u eter. Izgovorio ih je tehničar i spiker Đorđe Lukić Cigo. Ni on, ni njegove malobrojne kolege, uz čiju pomoć, snalažljivost i znanje je radijski signal iz tek oslobođenog Sarajeva otišao, nisu ni slutili da je riječ o historijski velikom Ii važnom trenutku, o početku jedne nove, radijske priče. Uloga i značaj radija, kroz historiju, različita društvena uređenja, političke prilike i tehnička dostignuća, bili su izuzetni.
I printani i elektronski mediji dio su profesionalne priče Borke Rudić. Sve ima svoju čar, ali je radio posebn ljubav, ističe Rudić.
Sve te vrijednosti, ali i uloga i moć radija pokazali su se u godinama agresije na BiH i opsade Sarajeva. Signal tadašnjeg Radija BIH nikada nije ugašen. Radijski mikrofoni bili su prva linija odbrane istine i dostojanstva. Glasovi naših kolega, autentični audiozapisi i melodije sa radijskih frekvencija, nada koju ništa nije moglo ugasiti.
Bez obzira na moć televizije, zadovoljstvo čitanja novina i brzinu kojom danas portali prenose informacije, radio je bio i ostao medij koji nas autentično i najbrže izvještava o događajima, globalno i lokalno. To je medij kojem se može vjerovati. To su, uglavnom, glasovi koje slušatelji prepoznaju i pamte. Radio je snaga interpretacije, riječi, zvuka i glasa i u tome je njegova jedinstvenost.