Selimović: Ekonomski forum ove godine u tzv. hibridnom formatu
Ekonomski forum Bosne i Hercegovine se održava petu godinu zaredom. Fokus programa ovogodišnjeg foruma je na zelenoj ekonomiji kroz ciljeve održivog razvoja u Evropi i šta će biti ili već jeste novo normalno u društvenom poretku nakon pandemije.
Tim povodom u Federaciji danas smo ugostili prof. dr. Jasminu Selimović, dekanesu Ekonomskog fakulteta u Sarajevu.
Kaže da je ovo prvi forum koji BiH organizira u tzv. hibridnom formatu, što znači da će paneliti, uz poštivanje svih epidemiološih mjera, biti prisutni u studiju, dok će učesnici i dvojica panelista biti prisutni online.
"Bila je velika dilema da li organizirati ovakav događaj u ovo vrijeme, međutim vodili smo se tim da u ovakvo vrijeme, kad se suočavamo sa velikim brojem izazova, događaji ovakve vrste su nam zaista prijeko potrebni."
Od učesnika Foruma posebno izdvaja uvodničare u obje sesije.
"Uvodničar prve sesije koja se bavi novim normalnim je Garry Jacobs, predsjednik Svjetske akademije nauka i umjetnosti."
Ističe da i ove godine nastavljaju sa temom samoodrživog razvoja.
"O pandemiji se jako puno priča, ali mi pokušavamo da pričamo o ekonomiji jer nam ona može pomoći da krenemo naprijed. Kako da napravimo BiH što boljim mjestom za život, uz uvažavanje svega onoga što se dešava i našem regionu."
O izlazu iz trenutne krize u kojoj se nalazimo, Selimović kaže: "Recept za izlazak iz krize vrlo je teško reći s obzirom da nismo sigurni kakve će nam sve posljedice donijeti ambijent u kojem trenutno živimo. Ako pričamo o našem regionu koji se sastoji od malih zemalja od kojih ni jedna nije dovoljno jaka da bude sama respektabilan igrač na svjetskom tržištu onda na neki način otvaranje tržišta, odnosno zajedničko djelovanje, olakšavanje biznisa, privlačenje stranog kapitala i svakako smanjenje političkih tenzija je nešto čemu ćemo se morati u budućnosti svi malo više posvetiti ukoliko želimo imati ovdje strani kapital i malo bolje živjeti."
"Ekonomsko ujednačavanje kriterija rada, ekonomsko otvaranje tržišta. Aposolutno nije neophodno da budemo jedna zemlja ali ujednačavanje i razjašnjavanje pravila igre i osiguravanje protoka kapitala, roba, ljudi, to je nešto što ovom prostoru može puno pomoći uz naravno prihvatanje lekcija iz vana. Nema potrebe da sami, na vlastitim primjerima učimo neke stvari kad su neke razvijenije zemlje od nas to već prošle. Dovoljno je da neku stranu pamet dovedemo ovdje i na primjeren način ih primjenimo u regiji."
federalna.ba