Schengen nije prepreka trgovinskoj razmjeni BiH i Hrvatske
Procedure vezano za Šengen između BiH i Hrvatske, primjenjuju se već određeno vrijeme. Bilo kakvih novih postupanja neće biti. Ovo je jedan od odgovora na pitanje naših privrednika, a koja su vezana za određene probleme i procedure koje su imali na granici. One nisu bile vezane za Šengen, navode iz Gospodarske komore Hrvatske i Vanjskotrgovinske komore BiH.
Formalno, sa prvim januarom, u smislu Šengena, i novog graničnog režima, ništa se nije promijenilo. Ono što se može primjetiti da, između naše zemlje i Hrvatske, u određenim procedurama, sistemi nisu kompatibilni. A, to je zadatak, prije svega Bosne i Hercegovine, da iskoristi svoje mogućnosti, pokrene inicijative, prije svega prema Evropskoj komisiji. Dragan Kovačević iz Gospodarske komore Hrvatske:
„Uzmimo elektronski potpis koji bi uvelike pomogao protočnosti roba, posebice onima koji podliježu fitosanitarnoj inspekciji. Mi imamo interes da protočnost roba i ljudi bude što bolja. BiH je naš značajan vanjskotrgovinski partner. U prošloj godini bilježimo vanjskotrgovinsku razmjenu koja je veća od 4 milijarde eura. Ona se sustavno, iz godine u godinu povećava.“
Takođe, povećava se i transport. Posebno teretnih vozila, a koji su vezani za privredne aktivnosti. Tako da je obostrani interes da se dobije na kompatibilnosti sistema i da se osigura što bolji promet i što bolja privredna saradnja. Vjekoslav Vuković Vanjskotrgovinska komora BiH:
„Mi smo već, prije nekih 8 do 9 mjeseci, uočili da moguće određene problematike mogu postojati ulaskom Republike Hrvatske u Šengen zonu, odnosno, prvom granicom zapravo Evropske unije, uzimajući u obzir činjenicu da BiH i Republika Hrvatska imaju VT razmjenu 8 milijardi KM, što je impozantno. Dakle, ta razmjena raste kontinuirano. BiH ima oko 400 hrvatskih kompanija, većih ili manjih, koji su ovdje u bh. prostoru. Preko 20 tisuća uposlenika radi u tim kompanijama.“
Što se tiče samih carinskih procedura, tu se neće ništa promijeniti. Vuković navodi da su takva objašnjenja i uvjeravanja dobili od kolega iz Hrvatske:
„Dobili smo jasne i nedvojbene odgovore kojim smjerom zapravo treba da idemo i što to zapravo BiH treba da, u dogledno vrijeme, učini. U dogledno vrijeme, mislimo već jučer.“
Što se tiče graničnih kontrola, biće jedan novi sistem. Najviše za putnike. Za prelazak građana iz trećih država. Dakle, to su sistemi ETIAS, ENTRY I EXIT. Vjekoslav Vuković:
„Na našu sreću Entry i Exit neće stupiti na snagu u svibnju, odnosno u petom mjesecu nego koncem 2023. godine. To podrazumijeva davanje biometrijskih podataka svakog prijevoznika, svakog putnika u autobusu i u malom vozilu. To su, dakle, četiri otiska prsta i biometrijska fotografija.“
Ta kontrola radi se direktno na granici i traje 30 do 60 sekundi. Kad pomnožimo sa brojem putnika u autobusu, očigledno je da će postojati izvjesni zastoji. Ne smijemo zaboraviti i digitalni potpis, koji je izuzetno važan prilikom najave određenih roba, posebno onih koje su lako kvarljive. Jer, BiH ima samo dva granična prelaza sa potpunom fitosanitacijom i veterinarskom kontrolom. A, to su Bijača i Gradiška.