Sastanak Trojke, opozicije iz RS-a i HDZ-a BiH o koaliciji na državnom nivou
Sastanak stranaka Trojke iz Federacije BiH (Naša stranka, Narod i Pravda i SDP), opozicije iz RS-a (SDS, Lista za pravdu i red i PDP) i HDZ-a BiH održava se danas u Sarajevu, u zgradi Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine. Prema najavama, na sastanku bi trebali dogovoriti buduće djelovanje na državnom nivou, u vlasti u kojoj neće biti SNSD-a. Također, na sastanku bi mogli ustvrditi i prve zajedničke korake, kao što su imenovanje Nebojše Vukanovića za ministra sigurnosti BiH, s obzirom na to da su SDP, Naša stranka i NiP to već predložili predsjedavajućoj Vijeća ministara Borjani Krišto. Kao vrhunac sastanka bi trebao doći koalicioni sporazum, čije će potencijalno potpisivanje zavisiti od dogovora prisutnih.
Prije 11 dana na Kupresu je održan sastanak HDZ-a i opozicije iz
RS-a, prvi koji je nagovijestio potencijalno preslagivanje vlasti na državnom nivou. Nakon sastanka, Dragan Čović, predsjednik HDZ-a BiH, prisutne je nazvao partnerima, a jedan od njih, lider Liste za pravdu i red Nebojša Vukanović, u izjavi novinarima više puta je ponovio da imaju dogovor.
Čović: “S obzirom na to da smo mi nekih godinu i po dana do izbora narednih. Prije svega, trebamo se dogovoriti kako vidimo naš evropski put, uvjeren sam da ćemo se oko toga dogovoriti. Znači, praktičan dogovor, usvajanje dva zakona i ono što smo postavili sebi kao uvjet. Kad to uradimo, možemo dalje. Jednako tako, jednakopravnost svih konstitutivnih naroda, izborni zakon, uradimo ga i idemo dalje.“
Vukanović: „Vrlo smo zadovoljni, napravljena je jedna relaksirana situacija. Napravljen je dogovor i nadamo se da će ova kriza što prije da se razriješi, da će se smanjiti tenzija što je svima nama cilj.“
Treba podsjetiti da je niz događaja doveo do današnjeg sastanka, kao i onog od prije 11 dana. Naime, Trojka, koju čine SDP BiH, Naša stranka i Narod i pravda, najavila je raskid koalicionog sporazuma sa SNSD-om na nivou BiH 23. januara, nakon što ova partija bila suzdržana na glasanju za dva proevropska zakona u državnom Parlamentu. Mjesec dana kasnije, Milorad Dodik, predsjednik RS-a i lider SNSD-a, prvostepeno je osuđen na godinu zatvor i zabranu političkog djelovanja zbog nepoštovanja odluka visokog predstavnika. Tada je kriza u zemlji dodatno eskalirala, jer su vlasti u RS-u, predvođene SNSD-om, usvojile niz neustavnih zakona, među ostalim, one kojima se zabranjuje rad državnim pravosudnim i istražnim institucijama na teritoriji tog bh. entiteta. Krajem januara, predstavnici opozicije u RS-u počeli su razmatrati mogućnost pristupanja vlasti na državnom nivou. Milan Miličević, predsjednik SDS-a, kazao je da postoje ciljevi eventualne koalicije i koalicionog sporazuma:
„To zavisi od mnogo faktora, ali glavni faktor, najvažniji u svemu ovome, ako se mi dogovorimo, o tome postoje još uvijek razgovori da možemo raditi na strateškim ciljevima. Ti ciljevi su izmjena Izbornog zakona koja će biti takva da Izborni zakon bude sve ono što sada nije. Bitno je što se tiče RS-a da on bude transparentan i da omogući fer i transparentne izbore. I postoji još puno praktičnih stvari, a jedna od tih praktičnih stvari je kako pokazati ljudima da raspolažemo sa državnim budžetom na način da on ide ka korisnicima, odnosno lokalnim zajednicama.“
Miličević je istakao da svaki dogovor koji bude postignut kasnije treba biti potvrđen na stranačkim organima. Lider stranke Narod i pravda i šef bh. diplomatije Elmedin Konaković rekao je da je današnji sastanak "rezultat političke realnosti u BiH", te da su svi uvidjeli da potezi Dodika i SNSD-a "ne vode zemlju nigdje":
„U jednoj razumnoj atmosferi političke realnosti treba da shvatimo da zajedno sa ovim ljudima, koje moram nazvati hrabrim iz bh. entiteta RS, a koji smiju govoriti objektivno o našem evropskom putu, napravimo jedan brzi hodogram budućih dešavanja koja se tiču primarno ispunjavanja naših obaveza na evropskom putu.“
SNSD trenutno ima troje od petoro delegata u Srpskom klubu u Domu naroda Parlamenta BiH, što im omogućava da blokiraju usvajanje novih zakona, ali i smjene u Vijeću ministara. Naime, njihovim nedolaskom na sjednice nema kvoruma za rad tog zakonodavnog tijela, s obzirom na to da najmanje tri delegata iz svakog od tri kluba moraju biti prisutna. Zato je blokirana smjena SNSD-ovih ministara, Staše Košarca i Srđana Amidžića, koji su već ranije smijenjeni u Predstavničkom domu.
Za petak, 4. aprila, u Predstavničkom domu je zakazana rasprava o smjeni Aleksandra Goganovića, zamjenika ministra odbrane BiH, Ognjena Janjića, zamjenika državnog ministra komunikacija i prometa, i Marijane Mojić, zamjenice ministrice civilnih poslova BiH. Sve troje zamjenika su iz stranaka koje su dio koalicije iz RS-a, predvođene SNSD-om. Međutim, Klub poslanika SNSD-a obavijestio je Kolegij Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH da neće prisustvovati hitnoj sjednici zakazanoj za petak, 4. aprila, kada se obilježava, kako su obrazložili, Dan policije Republike Srpske.