Čović i Izetbegović u Mostaru bez razgovora o Mostaru

Članovi oba doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine učestvovali su na sastanku Konferencije predsjedavajućih parlamenata u BiH, koji se, u okviru Twinning projekta Evropske unije pod nazivom "Podrška Evropske unije parlamentima u Bosni i Hercegovini u poslovima evropskih integracija", održala danas u Mostaru.

Na sastanku je usvojen plan prioriteta za parlamente u našoj zemlji s ciljem ubrzanja procesa evropskih integracija te je potpisna zajednička izjava u kojoj je izražena spremnost da se preduzmu mjere na provođenju plana prioriteta i na realizaciji 14 prioriteta iz mišlјenja o zahtjevu BiH za članstvo u EU.

Šef delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini Johann Sattler kazao je da su projekti poput ovog itekako važni za Bosnu i Hercegovinu, poručivši da će Evropska unija i dalje ulagati u njih. Naglasio je da je 2021. godina itekako važna za Bosnu i Hercegovinu te da je potrebno iskoristiti pojačanu podršku koju naša zemlja ima od SAD-a i Evropske unije, odnosno da je progres itekako moguć.

"Potrebno je što prije usvojiti novi Zakon o VSTV-u, zatim Zakon o sukobu interesa te Zakon o javnim nabavkama. Većina građana ove zemlje, njih više od 80 posto, žele da Bosna i Hercegovina postane dio Evropske unije. Stoga pozivam da se posluša glas građana. Drago mi je što smo u Mostaru u danu kada zakletvu polažu novi vijećnici u Gradskom vijeću. Izbori u ovom gradu bili su važan korak, a sada očekujem da se što prije konstituira vlast te da se počne raditi", poručio je Sattler.

Predsjedavajuća Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Borjana Krišto zahvalila je svim zemljama i parlamentima koji učestvuju u ovom projektu, kazvši i da je njegov cilj pružiti pomoć i to ne samo tehničku, već i institucionalnu svim zakonodavnim tijelima u BiH.

"Kroz današnji plan aktivnosti upoznati smo sa svime što je interes BiH u procesu pridruživanja Evropskoj uniji. Smatram važnim i to što smo danas potpisali zajedničku izjavu da ćemo plan prioriteta i aktivnosti usmjeriti svim parlamentima u zemlji, te pristupiti obavezama i preporukama koje imamo na putu ka Evropskoj uniji. U Bosni i Hercegovini postoji zajednički cilj ka Evropskoj uniji, zajedničke aktivnosti i podrška, ali i određene otežavajuće okolnosti. Trebaju nam jasni koraci ka izmjenama Izbornog zakona te snažan iskorak na evropskom putu. Prošle godine smo uspjeli izmijeniti odredbe Izbornog zakona koje se odnose na Grad Mostar, ali i dalje mnogo stvari stoji u mjestu", navela je Krišto.

Na marginama je održan sastanak lidera HDZ-a BiH i SDA Bakira Izetbegovića i Dragana Čovića. Izetbegović je u izjavi za medije naveo da su lično on, kao i stranka na čijem je čelu itekako zainteresovani za ubrzanje evropskog puta naše zemlje, odbacujući navode da će se danas razgovarati i o Mostaru.

"O Mostaru će se razgovarati u Mostaru, na nivou gradskih organizacija stranaka. To je, dakle, posao za Mostarce, a ne za predsjednike stranaka. Smatram da ovu šansu koja se ukazala kada je riječ o evropskom putu trebamo iskoristiti, kao i ovu novu pozitivnu energiju, kako bismo napravili bitne iskorake. O izmjenama i dopunama Izbornog zakona ćemo pristati razgovarati kada se naprave pomaci ka formiranju Vlade Federacije BiH. Ne možemo pričati o izmjenama zakona i Ustava, a istovremeno kršiti i Ustav i zakone", jasan je bio Izetbegović.

Čović je nakon sastanka otkrio da je ipak razgovarano o izmjenama Izbornog zakona, uz nadu da će već u narednoj sedmici započeti sastanci kojima će ovim povodom prisustvovati i predstavnici međunarodnih organizacija. Naveo je da Bosna i Hercegovina nužno treba reformske procese i sve ono što je potrebno da bismo stekli kandidatski status.

"Ideja je da to završimo do petog ili šestog mjeseca. Ako uspijemo možemo se nadati skorom kandidatskom statusu. U protivnom teško je očekivati podršku međunarodnih institucija za bilo šta", rekao je.

Novinari su insistirali i da prokomentariše kritike koje je nedavno pretrpio od strane ambasadora Johana Sattlera, na što je Čović odgovorio kako se u javnosti pogrešno prenijela atmosfera koja je te večeri bila "sasvim ugodna". I on je odbacio špekulacije da sa Izetbegovićem dogovara išta oko Mostara, iako je nedavno u jednom od intervjua tvrdio da mu je nudio još prije izbora da zajedno naprave većinu u Gradskom vijeću. Iskazao je optimizam po pitanju današnje konstituirajuće sjednice Gradskog vijeća, uz uvjerenje da Mostar može već danas dobiti novog gradonačelnika. Nada se i da se više nikada u Bosni i Hercegovini neće dogoditi propusti u organizaciji izbora, kao u prošloj godini.

"Sve loše što smo vidjeli bilo je u organizaciji CIK-a BiH. Sve je ustvari rađeno organizovano iz jednog ureda i mi smo na to ukazivali i upozoravali još prije izbora. Pokradene su hiljade glasova. Na kraju smo podnijeli krivične prijave. Zbog svega navedenog, Izborni zakon je naš prioritet", kazao je.

Poručio je i da se neće miješati u stav HDZ-ovog ogranka u Travniku o eventualnom neizlasku na ponovljene izbore u ovoj općini.

"Podržat ću njihovu odluku, kakva god ona bila. Postoje odluke nelegalnih tijela koje ne želimo konzumirati. Mora se konačno prestati sa izigravanjem zakona. Ovaj CIK je završio svoj rad, nama treba novi Izborni zakon koji bi uključio i mnoge tehničke popravke, a koje bi spriječile ono što je dosad rađeno", dodao je Čović.

federalna.ba/AA

Dragan Čović Bakir Izetbegović Mostar
Bakir Izetbegović State Department
0 23.04.2024 23:27
Mostarski sajam Sajam gospodarstva Mostar
0 20.04.2024 17:16
HDZ BIH SDP BiH Dragan Čović Nermin Nikšić
0 18.04.2024 18:45
Mostar dekarbonizacija
0 17.04.2024 16:43