videoprilog Jelene Batinić (Dnevnik 2)

Sankcije: Za mjesec i po uspjeli su otvoriti račun samo u jednoj banci, i to u FBiH

Kompanija „Invictus Technology Group” iz Banje Luke, koja je nedavno najavila da će otpustiti veći broj radnika jer banke ne žele saradnju, uspjela je za mjesec i po, koliko postoji, ubijediti samo jednu banku iz Federacije BiH da joj otvori račun. Sa istim problemima suočavaju se i druge firme koje su pod američkim sankcijama. A, gdje ima jedan problem, dolaze i drugi.

Slično je i sa drugim sankcionisanim firmama. Vlasnici firme „Elpring“, kojoj se pripojila „Kaldera“, također teško pronalaze banke raspoložene za poslovnu saradnju. Uspjeli su da otvore samo tri računa. Kao i „Invictus“, partnera su pronašli u Federaciji BiH, gdje im je banka sa sjedištem u Sarajevu otvorila dva računa, transakcioni i devizni, dok su jedan, glavni, uspjeli da otvore u jednoj banci iz Banje Luke. Oprez banaka je opravdan i očekivan, poručuje struka.

“Osnovna stvar koju moramo reći je da je strah finansijskog sektora i banaka opravdan jer je njima zaprijećno da ne učestvuju u saradnji sa firmama koje su na OFAC-ovoj listi i onda oni radije neće da funkcionišu sa nasljednicima tih firmi nego da ulaze u rizike i da imaju posljedice zbog toga”, objašnjava ekonomski analitičar Zoran Pavlović.

Nešto bolje su prošli vlasnici preduzeća „Nimbus Innovation“, koje je osnovano kako bi u njega utopili svoju kompaniju „Sirius 2010“. Oni imaju četiri računa, po dva u dvije banke iz Banje Luke. Postavlja se pitanje da li će im to biti dovoljno za poslovanje s obzirom na to da je „Sirius“ prije sankcija poslovao sa 16 računa od kojih su sada svi ugašeni.

„Nekada nij dovoljno imati samo jedan račun, potrebno vam je više računa na kojima ćete imati depozite, drugi za platni promet, devizni račun... Vjerovatno im neće biti jednostavno ubijediti bankare da su oni potpuno odvojili svoje poslovanje od prethodne kompanije. Svi zajedno, i banke i privreda i zaposleni u tim firmama, očekuju neki novi talas proširenja američke liste sankcija koja se nezvanično spominje da bi mogla biti negdje tokom ovog mjeseca”, kaže Siniša Vukelić, urednik portala Capital.

Privrednim subjektima u RS-u mora se moći omogućiti ostvarivanje ustavnih i zakonskih obaveze, poručuje entitetski predsjednik Milorad Dodik. Ukoliko tako ne bude, biće preduzete zakonske sankcije: “Pravo na rad mora da se obezbijedi a oni koji to hoće da sruše, žele da sruše RS tako što će reći niko više nije ovdje siguran. Sada u Federaciji vidimo ekstazu zbog svega toga, ali mi imamo u rukama ono što imamo. Da je BiH prava država, ona bi odbacila takvo ponašanje. Međutim, ona je nikakva država, pa zato i ne može da računa na neku svoju bezbjednost”.

Dodik kaže da je sve ovo dio šire akcije udara na RS, kojima se podrazumijevaju, ne samo spoljni pritisci, nego i unutrašnji. Uprkos tome, RS će ostati stabilna i nastaviti isplatu penzija, plata i investicioni zamah, poručuje Dodik.

federalna.ba

sankcije