Sabor izglasao kontroverznog sudiju za glavnog državnog tužioca
Sabor Hrvatske izglasao je danas većinom glasova kontroverznog sudiju Ivana Turudića za glavnog državnog tužioca. Za njegov izbor, koji je podijelio hrvatsku javnost, glasalo je 78 poslanika vladajuće koalicije koju predvodi Hrvatska demokratska zajednica (HDZ), 60 ih je bilo protiv, a dvoje uzdržano. U Saboru je bilo 140 od ukupno 151 poslanika.
Turudić će na toj poziciji zamijeniti Zlatu Hrvoj Šipek kojoj mandat ističe u maju. Predstavnici opozocije su oštro kritikovali premijera i predsjednika HDZ Andreja Plenkovića zbog Turudića, ali i njihove koalicione partnere, posebno iz redova nacionalnih manjina.
"Kriminalna organizacija, od ranije poznata policiji, na čelo Državnog tužilaštva (DORH) odlučila je staviti osobu povezanu s krim-miljeom", rekao je zastupnik i predsjednik Socijaldemokratske partije Peđa Grbin.
On je optužio vlast da je odlučila da "skrši ostatke demokratije u Hrvatskoj", jer je izabrala osobu koja će "po partijskom zadatku odrađivati ono što se od nje traži". Predstavnici stranke "Možemo" u znak protivljenja proveli su noć ispred sjedišta Vlade i Sabora na Markovom trgu.
Izbor sudije Visokog krivičnog suda Ivana Turudića (62) pratila je afera koja je izazvala oštre kritike i lijeve i desne opozicije, ali i buru na društvenim mrežama, pa se tvrdilo da je Turudić neprikladan kandidat zbog svojih kontroverznih poznanstava i kontakata s osobama koje su predmet istrage.
Najprije se predsjednik Hrvatske Zoran Milanović usprotivio Vladinom prijedlogu imenovanja Ivana Turudića utvrdivši da za to postoje bezbjednosne prepreke.
On je optužio HDZ kandidata da se, dok je bio predsjednik Županijskog suda u Zagrebu tokom 2015. tajno sastajao s bivšim visokim funkcionerom zagrebačkog fudbalskog kluba Dinamo Zdravkom Mamićem dok je ovaj bio osumnjičen, a potom pod istragom zbog milonskih finansijskih malverzacija u klubu iz Zagreba.
Turudić je, dodao je, upao u tajne mjere praćenja Zdravka Mamića, koje je na prijedlog Državnog tužilaštva, sprovodila Sigurnosno-obavještajna agencija (SOA).
Predsjednik je takođe spočitao Turudiću i bliskost s vladajućim HDZ rekavši da je "jedini od svih sudija u Hrvatskoj koji javno i nedvosmisleno deklariše svoju bliskost i privrženost HDZ". On je kazao da ne može da gleda da se "jednog opskurnog lika" proizvodi u glavnog državnog tužioca.
Potom su protekle sedmice u medijima objavljene sms poruke koje dodatno diskredituju Turudića.
Zagrebački Jutarnji list objavio je sadržaj stotinak whatsapp poruka koje je Turudić, kao predsjednik Županijskog suda u Zagrebu, razmjenjivao s tadašnjom državnom sekretarkom iz HDZ Josipom Rimac, optuženom za korupciju.
Sadržaj tih poruka koje su razmjenjivane od 2016. do 2020. kada je uhapšena, otkriva da su njih dvoje bili u puno boljim odnosima nego što je kandidat za glavnog državnog tužioca tvrdio u medijima, ali i tokom ispitivanja pred saborskim Odborom za pravosuđe.
Poruke otkrivaju i da su se oni nalazili više puta, pa i na Županijskom sudu, kao i da su tema razgovora bili neki sudski predmeti.
Premijer i predsjednik HDZ Andrej Plenković stao je uz Turudića, a juče je, poslije sastanka s koalicionim partnerima i Turudićem, izjavio da on ostaje kandidat.
Plenković je ocijenio da su objava sms poruka iz istrage protiv Rimac i kritike opozicije "medijsko-politički udar na Vladu".
Plenković je još rekao da je "strašno" što su poruke izašle u javnost, ali ne i njihov sadržaj rekavši da u njima "nema ništa relevantno".
federalna.ba/Beta