RS dužna 110 miliona, a BHANSA suočena s posljedicama
Vlada Republike Srpske elegantno stavlja na teret cijeloj državi svoje dugove. Nepoštivanje ugovora iz 2004. godine došlo je na naplatu. Zbog jednostranog prekida ugovora o koncesiji koji je imala sa slovenskom firmom Vijadukt, entitetska Vlada dužna im je isplatiti 110 miliona maraka. A kako to ne čini, deblji kraj izvlače državne institucije, ovaj put BHANSA.
Zbog dugova RS-a, neodgovornih poslovanja i lične koristi, u pitanje je došao rad Agencije za pružanje usluga u zračnoj plovidbi Bosne i Hercegovine. Nakon što je sud u Briselu presudio u korist slovenske firme Viaduct, Bosna i Hercegovina dužna je isplatiti odštetu ovoj firmi u iznosu od 110 miliona maraka. Razlog je neodgovorno ponašanje Vlade RS-a. Naime, 2004. godine Republika Srpska sklopila je ugovor s Viaductom o izdavanju koncesije za izgradnju dvije hidroelektrane na Vrbasu. Godinama kasnije, zanemarivši dotadašnji ugovor, Vlada RS-a izgradila je hidroelektranu Bočac 2 s drugom firmom.
“I usred nemogućnosti izgradnje tih hidroelektrana, jer je u međuvremenu dodijeljena nova koncesija na već postojeću koncesiju. To je defakto bio raskid ranijih ugovora o koncesiji i jedina mogućnost da klijenti u tom momentu zaštite svoja prava je bilo pokretanje investicionog arbitražnog spora”, navodi Nenad Baroš, pravni zastupnik firme Viaduct d.o.o. Portorož.
Kako je slovenska firma dobila spor, počeo je proces arbitraže i zamrzavanje isplate. Evropska organizacija za sigurnost zračne plovidbe obavijestila je BHANSA-u da će doći do obustave isplate usluga sve dok dug u potpunosti ne bude otplaćen:
“U roku od 15 dana izjaviti ukupan iznos koji drži u korist ili duguje Bosni i Hercegovini, a što može uključivati, između ostalog, BHANSA-u. Zamrznuti iznose koji su trenutno na raspolaganju i koji budu primljeni, budući da je EUROCONTROL-u zabranjeno izvršavanje bilo kakvih plaćanja bilo kome osim podnosiocu zahtjeva ovog naloga za zapljenu.”
Iako su Vlada RS-a i Vijeće ministara BiH još 2017. godine potpisali sporazum u kojem se RS obavezala na isplatu duga, do danas ništa nije učinjeno. A sada bi neodgovornost entitetskih vlasti mogli ispaštati građani i zaposleni u BHANSA-i. Bez hitnog institucionalnog reagiranja BHANSA neće biti u mogućnosti da nastavi pružanje sigurnih i neprekidnih usluga u zračnoj plovidbi u zračnom prostoru Bosne i Hercegovine, navodi se u dopisu koji je agencija uputila Vijeću ministara i Predsjedništvu Bosne i Hercegovine.
“Tražimo od vas urgentno uključivanje i poduzimanje konkretnih koraka ka rješavanju predmetnog spora na način da se bez odgađanja zaključi sporazum sa iskazanim ukupnim potraživanjem na dan 1. 3. 2025. u iznosu od 56.328.956,47 EUR ili 110.169.862,95 KM”, istakli su iz BHANSA-e.
Upite smo poslali i mi, međutim, ni Vijeće ministara ni Ministarstvo komunikacija i prometa kao ni Ministarstvo finansija Bosne i Hercegovine nisu odgovorili. Također, odgovor nismo dobili ni od Pravobranilaštva Bosne i Hercegovine da li planira tužiti Vladu RS-a zbog neisplate dugova. Dok kompletna država sad snosi posljedice, niko prstom ne upire u onog ko je odgovoran za taj dug. Ko je tu pogodovao kome, zbog čega, ko se ugradio i ko će tek da se ugradi?
federalna.ba