videoprilog Mujesire Purić (Dnevnik 2)

Razvoj turizma u ZDK-u više ne bi trebao zavisiti od entuzijasta i vizionara

Godinama su se zbog sistemske neuređenosti u Zeničko-dobojskom kantonu gubila ogromna finansijska sredstva. Nakon deset godina pokušaja, nedavno je osnovana Turistička zajednica. Sada razvoj turizma ne bi trebao zavisiti isključivo od entuzijasta i vizionara. No, hoće li tako i biti?

Kada je prije desetak godina otvoren Arheloški park Ravne kod Visokog, zabilježeno je oko 10.000 posjetitelja. Ove godine taj broj je znatno uvećan, na čak 250.000. Prije izgradnje parka, na ovom mjestu bila je zapuštena močvara sa 7 divljih deponija. Danas je to jedna od najtraktivnijih turističkih destinacija u našoj zemlji.

“Naša mala zemlja, nažalost, nema vizije, nema strategije. Ako bismo je pravili, uzeo bih 5 oblasti. Prvo je hrana, drugo je voda, treće energija, četvrto infrastruktura, a peto kako zaraditi novac - jeste kroz turizam”, kaže Semir Osmanagić, direktor Fondacije Arheološki park Bosanska piramida Sunca Visoko.

Zbog nepostojanja sistema, idealno tlo za sivu ekonomiju. Brojna neprijavljena noćenja i rad na crno. Osnivanjem Turističke zajednice ZDK-a cilj je ovu oblast u potpunosti urediti. Primjer dobre prakse je Olovo - iako mala općina, samo sa dvije destinacije, prijavila je 126.000 noćenja.

Ministar privrede ZDK-a Samir Šibonjić ističe kako im je cilj povećati broj noćenja: “Da prikupimo što je moguće više sredstva i naplatimo što više taksi koje će se kasnije reinvestirati ponovo u povećanje kapaciteta i u samu promocju i dovođenje novih turista”.

“Mi trebamo otvoriti prostor da ljudi dođu, da vide piramide, vide Park prirode Tajan u Zavidovićima, vide sve ono što možemo da ponudimo, a sami će donijeti odluku. Ekologija, energetska efikasnost i avanturizam je nešto što svijet danas hoće - mi trebamo samo to ponuditi”, kaže Jasmin Šarić, v.d. direktora turističke zajednice ZDK-a.

Tu je i tvrđava iz srednjeg vijeka Bobovac i Vranduk, zatim tvrđave u Maglaju i Tešnju, samostan u Kraljevoj Sutjesci, kamene kugle u Zavidovićima, Park prirode Tajan sa speleološkim pećinama, vodopadima i kanjonima uz izletište Kamenica...

“Onda se kroz istraživanja uočilo da je to jedno biološki jako bogato područje, pa i geološki, geomorfološki, paleontološki, arheološki... Spomenik prirode Tajan sigurno zavređuje da bude zaštićeno područje”, smatra Admir Bajraktarević, predsjednik Sportskog naučno-istraživačkog kluba Atom Zavidovići.

Primjera radi, susjedna Hrvatska na godišnjem nivou za turizam izdvaja milione i svoju zemlju promovišu na različitim sajmovima širom Evrope i svijeta. I to im se vrati.

“U ovom momentu Hrvatska zarađuje 20 puta više od Bosne i Hercegovie od turizma, a po broju stanovnika po površini i po ljepotama smo tu negdje. Šta nam to govori - da imaju ljude u svom turističkom menedžmentu 20 puta sposbnije od naših”, tvrdi Osmanagić.

Pored osnivanja Turističke zajednice ZDK-a, trunku optmizma budi i činjenica da je Vlada na posljednjoj sjednici za subvencioniranje projekata turističke infrastrukture izdvojila oko 515.000 maraka. Ako se u budućnosti nastavi ova praksa, turizam bi kao privredna grana uz sistemsko ulaganje sa svih nivoa vlasti mogao doživjeti procvat.

federalna.ba

turizam ZDK