videoprilog Fatime Memić (Federacija danas)

Proces izrade novog zakona o VSTV-u BiH podijelio struku i vlast

Proces izrade novog zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću Bosne i Hercegovine nije transparentan, nisu ispoštovane preporuke Venecijanske komisije, a VSTV je ostavljen van tog procesa. Ovo su neke od najvećih zamjerki upućenih Ministarstvu pravde od Transparency Internationala, zajedno sa VSTV-om i ostalim predstavnicima sudske vlasti. Danas su se sastali da iznađu nova rješenja, ali i preporuke Ministarstvu, kako aktuelni Nacrt zakona ne bi došao pred Vijeće ministara Bosne i Hercegovine nepotpun, i kao takav eventualno bio usvojen. Resorni ministar sve ovo kratko je demantovao.

Još od prošle godine izrada novog sveobuhvatnog zakona o VSTV-u BiH podijelila je struku i vlasti. Iz Vijeća, ali i nevladinog sektora upozoravaju da Ministarstvo pravde na svoju ruku izrađuje zakon kojim se želi zadržati određena kontrola nad pravosuđem. Resorni ministar sve navode demantuje. Kaže, prošlog mjeseca održali su sastanak upavo s ovim akterima, te uvažili njihove preporuke.

“Vrlo netransparentno, vrlo pristrasno, tendeciozno od Ministarstva pravde, o tome sam govorio u više navrata”, rekao je Halil Lagumdžija, predsjednik VSTV-a BiH.

“Očigledno će smjer ovog zakona odrediti politika - i to nije dobro. Bez ozbiljne strategije ćemo se uvijek vraćati starim navikama, starim praksama i vrtjet ćemo se ukrug, ponavljati iste greške i održavati status quo”, naveo je Goran Nezirović, sudija Vrhovnog suda FBiH.

“Ne bih se složio da mi netransparentno radimo. Sama činjenica da su danas održali okrugli sto na temelju zakona koji smo mi dostavili, radnog materijala, dokazuje koliko je Ministarstvo pravde Bosne i Hercegovine transparentno”, poručuje Davor Bunoza, ministar pravde Bosne i Hercegovine.

Na novi zakon dugo se čeka, a on je obećao velike reforme: nezavisnost rada i izbora sudija, sprečavanje sukoba interesa i proces kontrole imovinskih kartona. Umjesto toga, priloženo je krnje rješenje, upozoravaju iz Transparencyja. Posebnu zamjerku stavljaju na jačanje regionalnog izbora pri imenovanju sudija i tužilaca, kojim se ustvari jača etnički princip, a ne kompetentnost.

“Vidjeli smo vrlo zabrinjavajuće pokušaje da se stavi još više značaja na etničke kriterije pri izboru članova Vijeća, pokušaje uvođenja tzv. regionalizacije, koja vodi daljem etničkim podjelama u smislu izbora članova Vijeća, a kasnije kada govorimo o izboru sudija i tužilaca”, kazala je Ivana Korajlić, izvršna direktorica TIBiH.

“Računaju da mogu ustjecati na članove Vijeća iz određenih regija i da će to biti njihovi članovi Vijeća  u VSTV-u. Znate na šta to liči, sad imamo jednog ili dva koji su na jednom lošem fonu i silne probleme u zadnju godinu do dvije imamo u Vijeću oko toga”, kazao je Lagumdžija.

“Nisu tačni navodi da uvodimo etničke podjele, to je nemoguće jer takav zakon ne bi bio podržan u samom parlamentu, a mi u cijelosti poštujemo mišljenje Venecijanske komisije da se budući cjelokupni zakon o VSTV-u bazira isključivo na struci. Ali poštujući sve različitosti Bosne i Hercegovine - spolne, etničke i regionalne. To se jasno navodi u mišljenju Venecijanske komisije i moramo donijeti zakon koji će biti donesen u skladu s pravnom stečevinom EU i Ustavom Bosne i Hercegovine“, poručuje Bunoza.

Ko govori istinu, a ko prikuplja poene, bit će poznato nakon upućivanja zakona u parlamentarnu proceduru. On će, prije toga, morati proći Vijeće ministara, a to se očekuje krajem decembra. Rokovi su ambiciozno postavljeni, a usaglašavanje nikad dalje.

federalna.ba

VSTV BiH Transparency International BiH