Prezentiran projekat revitalizacije crkve Svetog Ilije Proroka u Zenici
U sklopu prvog Studentskog festivala kulture prezentiran je projekat revitalizacije crkve Svetog Ilije Proroka u Zenici, inače nacionalnog spomenika Bosne i Hercegovine. Arhitektonska firma iz Sarajeva izrađivala je projektnu dokumentacije godinu dana i napokon je stiglo zeleno svjetlo za realizaciju. Ovaj projekat prezentiran je studentima i profesorima Filozofskog fakulteta u Zenici te njihovim gostima sa univerziteta u Zadru i Ljubljani.
Građena sa obrisima secesije, crkva Svetog Ilije Proroka u Zenici djelo je arhitekte Josipa Vancaša, a 2007. godine župni ured i crkva su proglašeni nacionalnim spomenicima Bosne i Hercegovine. Revitalizacijom projekta crkvi će biti vraćen originalni izgled.
“Ostaje da se crkva malo uljepša i da joj se vrati izvorni izgled, Vancašev. Ovo je nekad iza rata rađeno, pa je neki svećenik svojom voljom stavio neku sivu boju, valjda zbog samog grada, da se ne bi takva prljavština vidjela. Ali vratit će se ona Vancašova oker boja”, kazao je fra Marko Kepić, župnik župe Sveti Ilija Prorok u Zenici.
Generalna projektna dokumentacija je urađena u fazama i na taj način se planira osigurati dinamika finansiranja. Prva faza je rekonstrukcija zvonika, zatim crkve i treća faza rekonstrukcija župnog dvora.
“Treba napomenuti da smo projektnu dokumentaciju radili na temeljima originalne projektne dokumentacije Josipa Vancaša iz 1908. godine. Vratit ćemo prvobitnu boju crkvi, vratit ćemo ono njeno ruho - kako je i Vancaš nazvao svoj jubilarni projekt”, kazao je arihtekt Boris Britvar.
Filozofski fakultet u Zenici omogućio je studentima da, učestvujući u revitalizaciji ovog projekta, imaju priliku vidjeti kako taj proces izgleda u praksi, a osim edukacije, radi se na zajedničkoj saradnji budućih akademskih građana i župnog ureda. Osim njih, bili su prisutni i njihove kolege sa univerziteta u Zadru i Ljubljani.
“Ovo je bila savršena prilika da studenti vide kako na terenu izgleda obnova jednog primjerka materijalne kulturne baštine BiH, i to vrlo značajnog primjerka, s obzirom na to da se on nalazi na Listi nacionalnih spomenika BiH. Meni je zaista drago da u Zenici počinje obnova jednog nacionalnog spomenika, a iskreno nadam se da u bliskoj budućnosti će doći i do obnove drugih nacionalnih spomenika”, kazao je Mirza Džananović, profesor Historije na Filozofskom fakultetu UNZE.
Novčana sredstva za rekonstrukciju su osigurana, preostalo je prikupljanje neopohodne dokumentacije od Zavoda za zašititu spomenika Federacije te Federalnog ministarstva za prostorno uređenje. Kada se ova ideja porevede u djelo, bit će ovo još jedan primjer kako mlađim generacijama ostaviti na čuvanje nacionalne spomenike naše zemlje.
federalna.ba