NSA optužena za sajber špijunažu u Kini, Peking traži pomoć građana
(Izvor: Times of India)

NSA optužena za sajber špijunažu u Kini, Peking traži pomoć građana

Kineske vlasti objavile su danas da nude novčane nagrade za informacije koje bi dovele do hapšenja trojice navodnih agenata američke Nacionalne sigurnosne agencije (NSA), optuženih za sprovođenje sofisticiranih sajber napada tokom Zimskih azijskih igara, održanih u februaru ove godine u Harbinu.

Prema saopćenju lokalne policije u Harbinu, osumnjičeni – Katheryn A. Wilson, Robert J. Snelling i Stephen V. Johnson – terete se da su djelovali kao tajni agenti NSA i da su tokom Igara ciljali kritične digitalne infrastrukture povezane s organizacijom i logistikom takmičenja.

Kako prenosi državna novinska agencija Sinhua, sajber napadi su bili usmjereni na informacione sisteme koji su sadržavali osjetljive podatke o sportistima, uključujući registraciju, dolazak i odlazak takmičara, kao i unutrašnje protokole takmičenja. Kineske vlasti tvrde da je cilj napada bio krađa privatnih informacija sportista i narušavanje sigurnosti organizacije događaja.

Prema informacijama koje je početkom aprila objavila kineska sajber bezbjednosna agencija, zabilježeno je više od 270.000 pokušaja sajber upada iz inostranstva na digitalne sisteme povezane s Igrama, pri čemu je američka NSA označena kao glavni akter napada.

Policija u Harbinu saopćila je da su izdani nalozi za pretres navedenih osoba i da se građanima nudi novčana nagrada za svaku korisnu informaciju koja bi pomogla u njihovom lociranju i hapšenju.

Pored napada na Zimske azijske igre, kineske vlasti navode i da su isti agenti pokušali da kompromituju i kineske kompanije, uključujući tehnološkog giganta Huawei, koji se već godinama nalazi pod američkim sankcijama zbog navodnih bezbjednosnih prijetnji.

Iako ovaj slučaj nije direktno povezan s trgovinskim tenzijama između SAD-a i Kine, dolazi u osjetljivom trenutku kada su odnosi između dvije sile dodatno zategnuti, naročito nakon posljednjih rundi ekonomskih i tehnoloških mjera koje je Washington uveo protiv Pekinga.

Slučajevi špijunaže u Kini tretiraju se izuzetno ozbiljno, a za najteže optužbe predviđene su stroge kazne, uključujući doživotni zatvor, pa čak i smrtnu kaznu.

Federalna.ba / M.O.

Kina špijuniranje nagrada