Ponovno povezivanje Nikoline Vujić

Gošća emisije Federacija danas bila je Nikolina Vujić. Ona je muzička pedagoginja, a diplomirala je i magistrirala u oblasti muzikoterapije.

Naglasila je da nam muzika mnogo može pomoći u izvršavanju naših svakodnevnih obaveza i može učiniti život ljepšim: “Ona ima jednu jedinstvenu ulogu u našim životu i trebalo bi biti što prisutnija”.

Za muzikoterapiju je rekla da je to primjena muzike i svih njenih elemenata na jedan vrlo kreativan i širok način u odnosu sa klijentom ili grupom klijenata: “Muzički elementi ožive u tom odnosu muzikoterapeuta i klijenata, dešavaju se razne promjene na fizičkom, emocionalnom i psihičkom aspektu ličnosti i karaktera - mnogi su benefiti muzikoterapije”. 

Vujić je podsjetila  da se 1999. godine u Washingtonu održao muzikoterapeutski kongres, deveti po redu, kada su utvrdili pet osnovnih modela muzikoterapije: “Već od 50-tih godina imamo primjenu muzike u terapeutske svrhe – ali, naravno, od prahistorije, preko antike do dana današnjeg ona je sveprisutnija u našem društvu i u ovom terapeutskom aspektu”.

Dodala je kako muzikoterapija ima za cilj da pospješi određene sposobnosti, mogućnosti, da učini život zdravijim, da nam proširi vidike, da nas približi nama samima.

Vujuć muzikoterapiju preporučuje svima: “Ona ima svoju kliničku postavku - ona može biti u psihijatriji, usko je povezana sa okupacionom terapijom, psihologijom i psihijatrijom, ali je nalazimo u predškolskim ustanovama, u obrazovnim institucijama i drugim zdravstvenim institucijama. Pošto je ovo mlada naučna disciplina, i dalje ljudi imaju otpor, pogotovo zbog riječi terapija, pa odmah pomisle da moraju biti bolesni da bi otišli na muzikoterapiju, da imaju određenih smetnji i poteškoća što nije uopšte cilj muzikoterapije”.

Dodaje kako je cilj muzikoterapije da se muzikom dopre do ličnosti: “Meni je najznačajnije za muzikoterapiju da te jedinstvenosti karaktera, ličnosti, određene individue isplivaju na površinu. Danas imamo mnogo pritisaka i mnogo izazova, nekad nam se teško nositi sa tim i sa muzikom i sa svim tim njenim elementima i šarolikim karakteristikama same primjene muzikoterapije možemo ustvari pristupiti tim našim emocijama koje su možda blokirane i riješiti određene smetnje koje imamo”.

Nažalost, kaže Vujić, muzikoterapija u BiH nije zastupljena kao naučna disciplina - u Hrvatskoj i Srbiji muzikoterapija je inkorporirana u zdravstvene sisteme i u mnoge druge postavke.

Ona je objasnila da se muzikoterapija primjenjuje ili grupno ili i individualno - najbitnije je ustvari gledati potrebe klijenta. Studio Reconnect u Sarajevu, kazala je, razvila je tim povodom sa Negrom Bradić prošle godine u jeku pandemije. Razni izazovi su nas udaljili jedni od drugih, ali i od nas samih: “Reconnect pomaže da se ponovo povežemo sa svojim željama, sa tim autentičnim dijelovima sebe i ustvari mi smo imale želju da kroz taj multidisciplinarni prostor ponudimo spoj joge i muzikoterapije”.

federalna.ba

Nikolina Vujić muzikoterapija Reconnect Sarajevo BiH