Nebojša Đurić je riješio višedecenijski matematički problem
Mladi matematičar iz Blatnice kod Teslića Nebojša Đurić uspio je dati odgovor na višedecenijsko pitanje iz oblasti Inverznog problema diferencijalnih operatora s konstantnim kašnjenjem koji imaju značajnu primjenu u astrofizici, aerodinamici i biofizici.
Mnogima ovo sve zvuči zbunjujuće, ali ne i Nebojši kojem je pošlo za rukom ono što nije nekim od najboljih matematičara na svijetu. I dok mnogi odlaze iz Bosne i Hercegovine, Đurić smatra da svojim ostajanjem doprinosi da nauka bude popularizovana i dovedena na više nivoe i na našim prostorima.
Viši je asistent na Arhitektonsko-građevinsko-geodetskom fakultetu Univerziteta u Banjoj Luci na predmetu matematika. Navodi da je sve počelo 2016. godine kad se zainteresovao za ovaj četrdesetogodišnji matematički problem.
„Ključan događaj koji se desio bila je Matematička konferencija održana u BiH 2016. godine. Tada sam se prvi put upoznao s inverznom spektralnom teorijom i s višedecenijskim problemom koji se odnosi na inverzni problem operatore Sturm-Liouvilleovog tipa s kontantnim kašnjenjem.“
Na ovoj konferenciji upoznao je ruske kolege koji su eksperti iz ove oblasti, ali i veći broj matematičara u regionu.
„Oduševilo me je koliko je matematičara pokušavalo da riješi taj problem. Kružili su različiti mitovi vezano za taj problem koji su probudili želju da se i ja bavim inverzalnom spektralnom teorijom“, dodaje Nebojša.
Te godine nije, kaže, bio spreman da se bavi rješavanjem ovog problema. Navodi da mu je bilo potrebno dvije godine da dosegne taj nivo da može da rješava problem i od 2018. aktivno se počeo baviti tom oblašću.
„Oktobar 2020. izlazi prvi naučni rezultat koji je rješenje tog višedecenijskog problema i ujedno je oborio hipotezu jedinstvenosti. Međutim, taj problem nije zatovorio ovu kompletnu oblast. Bilo je potrebno da riješimo još neke probleme. U drugom naučnom rezultatu pored rješenja problema za jedan drugi tip operatora uspjeli smo da oborimo i rad upravo Vječislava Jurka, koji je ekspert iz ove oblasti.“
U roku od godinu dana nakon objavljivanja prvog naučnog rezultata riješen je problem, navodi Đurić, te se time uspijela da zatvori kompletno i ova oblast. Ističe da je veliku podršku dobio od kolega iz Sarajeva.
„Oni su mi bili podrška da istrajem. Bez obzira što se nisu slagali, oni su smatrali ako vjerujem u nešto da to treba da provjerim do kraja. Ono što želim da napomenem, takođe, bila je velika podrška i mog mentora iz Beograda. U pitanju je Miloš Arsenović, sve vrijeme je bio tu.“
Motivaciju je nalazio i u tome što je dobio skromne stipendije od Ministarstva za naučno-tehnološki razvoj. Nada se da će u budućnosti ulaganja biti veća i da će mnogi da prepoznaju značaj nauke. Plan mu je da završi doktorsku disertaciju i da se nastavi baviti naučnim radom.
federalna.ba