Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions off, selected
      videoprilog Maide Muhović (Dnevnik 2)

      NATO neće prihvatiti postojanje bilo kakvog sigurnosnog vakuuma u BiH

      Nećemo prihvatiti postojanje bilo kakvog sigurnosnog vakuuma u državi. NATO snažno podržava teritorijalni integritet i suverenitet Bosne i Hercegovine - jasne su poruke iz Brisela, gdje je održan sastanak Sjevernoatlantskog vijeća kojem su na poziv generalnog sekretara NATO-a Marka Ruttea, prisustvovali članovi Predsjedništva BiH. Gosti su domaćine upoznali o veoma složenoj situaciji u Bosni i Hercegovini.

      NATO je zabrinut zbog posljednjeg razvoja događaja u Bosni i Hercegovini. Stižu poruke podrške. Dejtonski sporazum, poručuju, mora se poštovati kao i ovlasti visokog predstavnika.

      “Ustavni poredak u Bosni i Hercegovini mora se poštovati. Nećemo prihvatiti postojanje bilo kakvog sigurnosnog vakuuma u Bosni i Hercegovini i nećemo dopustiti ugrožavanje teško postignutog mira. NATO ostaje blisko povezan sa svojim međunarodnim partnerima u tom smislu. Stabilna i sigurna Bosna i Hercegovina je cilj svima, te je također naš sigurnosni interes”, istakla je Radmila Šekerinska, zamjenica generalnog sekretara NATO-a.

      Trenutna politička situacija u Bosni i Hercegovini, inicirana prvostepenom presudom protiv Milorada Dodika, predsjednika RS-a, jako je složena, te može predstavljati direktnu prijetnju po sigurnost zemlje i cijelog regiona - upozorio je na sastanku član Bh. predsjedništva Željko Komšić.

      “Potpuno smo svjesni da je ovo pitanje za domaće pravosudne i policijske institucije, koje to moraju same riješiti i čemu im eventualnu asistenciju mogu pružiti snage EUFOR-a, pa čak i NATO-a, kao jednakih pravnih slijednika nekadašnjeg SFOR-a, a kako je to već odlučeno u Rezoluciji 1575 Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija iz 2004. Koristim ovu priliku da vas podsjetim kako su snage SFOR-a brzo reagovale 2001. u slučaju ‘Hercegovačka banka’ i spriječile tadašnji udar na ustavni poredak koji se dešavao pod nazivom ‘Hrvatska samouprava’”, istakao je Komšić.

      I ovaj put bez jedinstvenog stava članova Predsjedsjedništva. Željka Cvijanović, predsjedavajuća Predsjedništva BiH, kaže da kriza u Bosni i Hercegovini nije sigurnosna već politička. Sastanak je prošao kako je i očekivala.

      “Što se tiče članova Predsjedništva, imamo sasvim različito viđenje situacije u Bosni i Hercegovini, to jeste, aktuelne političke krize kroz koju prolazimo, koja je definitivno jedna od najvećih. I jedna u nizu koja je prouzrokovana od strane raznih visokih predstavnika i evo sada od strane Christiana Schmidta, koji i nema verifikaciju u Vijeću sigurnosti UN-a da bi i bio visoki predstavnik”, rekla je Cvijanović.

      Današnji sastanak na najvišem nivou još jednom pokazuje da je Bosna i Hercegovina važna za Alijansu i da je veoma važno ubrzati euroatlantski put države, naglasio je, između ostalog, Denis Bećirović, člana Predsjedništva BiH.

      “NATO je uspostavio i očuvao mir u Bosni i Hercegovini. Građani i narodi Bosne i Hercegovine su trajno zahvalni NATO-u. Smatram da je izuzetno važno da NATO proaktivno djeluje u Bosni i Hercegovini, uključujući i mjere odvraćanja. Veoma je važno osigurati dugoročno prisustvo NATO snaga u vojnim bazama u Bosni i Hercegovini. To bi bila najbolja prevencija narušavanju mira i sigurnosti u Bosni i Hercegovini i regiji”, poručio je Bećirović.

      Iz NATO-a poruke jasne. Spremni su na daljnju konsolidaciju saradnje provedbom Projekata izgradnje odbrambenih kapaciteta kroz svakodnevne napore NATO sjedišta u Sarajevu i jedinice za podršku političkom angažmanu. Želimo svjedočiti napretku Bosne i Hercegovine na njenom evropskom i euroatlantskom putu, zaključili su.

      federalna.ba

      Denis Bećirović Željko Komšić Željka Cvijanović NATO