Muzika jednog vremena – Epizoda 20.
U trećoj epizodi Muzike 80-tih godina, akcenat je na mladim sastavima koji se tih godina počinju formirati. SCH, Bombaj štampa, Bolero samo su neki od onih koji započinju svoju karijeru. Šta je u to vrijeme značilo svirati kavere? O ekspanziji klupske svirke i prostorima u kojima su mladi sastavi svirali u to vrijeme. Kako su mladi u Sarajevu u tom periodu gledali na pank a kako na New Primitives koji je bio u nastajanju? O vremenu u kojem Divlje jagode započinju saradnju sa Diskotonom kojom prilikom izdaju jedan od svojih najboljih materijala – Motori. Šta je u to vrijeme značio studio Paše Ferovića i koliku je ulogu odigrao za pojedine sarajevske sastave poput Zabranjenog pušenja, Valentina i mnoge, mnoge, druge bendove.
O sarajevskoj pop rock sceni ili kako to neki žele reći, pop rock školi, do sada pisalo se mnogo. Brojna su razmišljanja na navedenu temu, tumačenja, ali i još uvijek itekako svježa sjećanja od strane pojedinaca, suvremenika i direktnih učesnika u njenom stvaranju i kreiranju. Upravo zahvaljući njima, kao i spoznaji da su brojni novinari, muzički urednici, publicisti i ko zna ko sve ne, decenijama unazad pisali i istraživali, odlučili smo se na jedan itekako zahtjevan korak. Prikupiti što je moguće više građe, analizirati, obraditi, provjeriti istinitost određenih podataka i kazivanja te ispričati jedinstvenu priču o razvojnom putu sarajevske zabavno-muzičke scene tokom višedecenijskog perioda.
Kako bi uvid u ovu priču bio što potpuniji i vjerodostojniji, serijal smo podijelili u više vremenskih etapa ili dekada, a sve u želji da prikažemo što je moguće duži vremenski period. Vrijeme od kraja Drugog svjetskog rata pa do danas.
Kako se gledalo na Sarajevo, kao na jedan od muzičkih centara nekadašnje Jugoslavije tokom proteklih decenija, ko su bili njeni glavni akteri, predvodnici, kolika je u svemu bila uloga Esada Arnautalića, kolika je bila uloga džeza i drugih muzičkih stilova i formi u razvoju zabavno-muzičke scene Sarajeva, samo su neke od tema koje smo pokušali istražiti i na jedan osebujan način ugraditi u scenarij priče o jednom vremenu koje je iza nas.
U serijalu sudjeluje više od 180 sagovornika, najznačajnijih muzičara, interpretatora, muzičkih producenata, kompozitora, tekstopisaca i aranžera, rock kritičara te publicista iz Sarajeva i iz susjednih država.