Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti BiH: 40 pozorišnih zbirki, 20.000 eksponata
Povodom Svjetskog dana teatra u Muzeju književnosti i pozorišne umjetnosti Bosne i Hercegovine" predavanje „Historijat pozorišnog odjeljenja Muzeja književnosti i pozorišne umjetnosti Bosne i Hercegovine" održale su muzejska savjetnica Amina Abdičević i umjetnica Lada Pervan.
U saopštenju Muzeja navodi se da je cilj predavanja bio da se posjetioci upoznaju sa razvojem i značajem pozorišnog odjeljenja Muzeja te da saznaju više o bogatoj kulturnoj baštini bh. pozorišta. Posebno je značajno da su predavanju prisustvovali i učenici četvrtog razreda Srednje škole primijenjenih umjetnosti Sarajevo sa odsjeka slikarstva, tekstilnog dizajna i vajarstva u pratnji profesorice bosanskog jezika i književnosti Emina Ćosibegović i bibliotekarke Amine Abdulahović.
Amina Abdičević je podsjetila da Sarajevo njeguje pozorišnu umjetnost od formiranja prvog profesionalnog pozorišta - Narodnog pozorišta u Sarajevu koje je osnovano daleke 1921. godine, preko Kamernog teatra 55, Pozorišta mladih, najmlađeg Sarajevskog ratnog teatra – SARTR-a i samog Muzeja koji je osnovan 1961. godine.
-U našem Muzeju se pored književnih nalazi preko 40 dragocijenih i značajnih pozorišnih zbirki sa preko 20.000 eksponata. Zbirke pozorišnog odjeljenja muzeja formirale su se postepeno kako su dolazile u muzej, putem poklona ili otkupa od članova porodice ili bliskih prijatelja. Veliki dio dragocijene dokumentarne građe u naš muzej stigao je iz Narodnog pozorišta Sarajevo, Kamernog teatra 55, Pozorišta mladih, ali i pozorišta iz Bosne i Hercegovine. Tako da s ponosom mogu da kažem da pored sarajevskih teatarskih institucija koje su našle mjesto u našem Muzeju baštinimo i bogatu pozorišnu dokumentaciju koja se odnosi na teatarske scene Mostara, Zenice, Tuzle, Banja Luke i drugih gradova Bosne i Hercegovine - kazala je Abdičević.
U okviru predavanja prikazani su isječci iz kultne predstave „Kosa“ koja je premijerno prikazana u oktobru 1992. godine u Kamernom teatru 55. Predstava je nakon toga ponovo igrana u proljeće 1993. godine.
Sarajevska „Kosa“ nastala je na osnovu prvobitne ideje Srđana Jevđevića, a u razradi i pod vodstvom koreografa i režisera Slavka Pervana, te Kaće Dorić, korediteljice, prema muzičkim aranžmanima Amira Bešića i Srđana Jevđevića, te u scenografiji Lade Pervan i kostimima Amele Vilić.
federalna.ba/Fena
federalna.ba/Fena