Može li priča iz prošlosti zaustaviti sadašnji let Milorada Dodika?
Dok čeka potvrdu iz Interpola o aktiviranju međunarodne potjernice i prkosi onoj centralnoj državnih institucija, Milorad Dodik mogao bi dobiti i treću potjernicu. Tužilaštvo Bosne i Hercegovine pozvalo je Dodika na saslušanje o eventualnoj korupciji i pranju novca u slučaju kupovine vile na Dedinju 2007. godine. I ova nema nikakve veze s politikom već isključivo korupcijom. Lista krivičnih djela tako raste, a lokacija za utočište je sve manje.
Može li jedna kupovina od prije 18 godina Dodiku preusmjeriti let i za vrat staviti još jednu potjernicu. Tužilaštvo Bosne i Hercegovine pozvalo je Dodika na saslušanje u slučaju kupovine vile na Dedinju vrijedne 1,5 miliona maraka. Novac u kešu, sumnjivog porijekla, ali neprovjeravan u Pavlović banci 2007. godine, uplaćen je u Komercijalnu banku Srbije kako bi Dodik kupio vilu, a onda tek iduće godine podigao kredit za njenu kupovinu.
Tužilaštvo tek 2016. godine pokreće istragu. Niz je koruptivnih djela, a prije svega pranje novca, zbog čega 2022. Dodik daje i prvu izjavu u Tužilaštvu:
“Oni tvrde da nema ugovora iz 2007. pošto je banka dužna da drži dokumentaciju pet godina nakon otplate kredita. Taj kredit iz 2007. otplaćen je kreditom iz 2008, tako da je već 2013. prestala obaveza da banka čuva te dokumente.”
Dokumentacija ne postoji ni u Centralnoj banci Bosne i Hercegovine, koja inače arhivira sve ugovore. Dokaza je bilo više nego dovoljno da Tužilaštvo potvrdi optužnicu protiv Dodika, tvrde stručnjaci. Da li se čekao pogodan politički momentat kako bi se izvukli stari dokazi iz ladica ili Tužilaštvo, jednostavno, nije djelovalo.
Dodik se sastao s Putinom u Moskvi
Otežava i činjenica da tužilaštvo Srbije godinama nije dostavljalo dokumentaciju o ovom predmetu, ignorišući, po ko zna koji put, potpisanu saradnju o razmjeni podataka.
“Ono što je, možda, problematično u svemu ovome jeste da se nije krenulo s tom optužnicom koja je pokrenuta prije 10 godina, da se nije prethodno tražila njegova odgovornost o tome, a ne ovako - upali smo u politički proces, pa sad u kriminalni, možda je slijed bio pogrešan”, smatra Denis Hadžović, direktor Centra za sigurnosne studije Bosne i Hercegovine.
“Glavni tužilac odgovorio je da on neće da pokreće ponovo rat u Bosni i Hercegovini. Ta priča o otcjepljenju i samostalnosti ovih dana je, zapravo, zaštita od procesuiranja visokog kriminala”, ističe Mladen Bosić, zastupnik SDS-a u Zastupničkom domu PSBiH.
Pojašnjenje od državnog tužilaštva nismo dobili ni mi. Iako mediji prenose da se Dodik mora sutra javiti u Tužilaštvo, njegov advokat Goran Bubić za Federalnu televiziju negirao je ove navode, ali ne i da je poziv za saslušanje uručen Dodiku. No, ukoliko se ne pojavi, a sudeći po putešestviju po Moskvi, i neće.
Tužilaštvo može raspisati i drugu potjernicu za njim. Da budemo jasni, isključivo zbog sumnje na korupciju. Samo bi okolnosti bile malo drugačije. Izbjegavanje granične policije i drugih policijskih organa zasad je uspješno činio zračnim putem. Ali ni nebo nije uvijek granica.
"Milorad Dodik danas, kada bi helikopterom krenuo da preleti Brčko distrikt ili Federaciju, mogao bi biti prizemljen, drugim helikopterima na prostoru Federacije automatski uhapšen”, rekao je Elmedin Konaković, ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine (NiP).
U svakom slučaju, ako Tužilaštvo izda drugu potjernicu za njim zbog korupcije, argumenti da je po srijedi politički progon padaju u vodu. Za Dodika postoji i opcija da utočište pronađe u Rusiji i Srbiji, mada, gdje će boraviti ni to mu nije izvjesno jer vili na Dedinju teško da će moći pristupiti.
federalna.ba