Ministarstvo: Bitno je u FMON vratiti Sektor za udžbeničke politike
Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke (FMON) oglasilo se saopćenjem za javnost u kojem navodi kako će se zalagati da pitanje udžbenika i politike izbora udžbenika bude na dnevnom redu ministarstava obrazovanja svih kantona ali i ovog ministarstva kako bi se osiguralo kvalitetno obrazovanje za sve učenike.
Također ističu kako je bitno vratiti u FMON i Sektor za udžbeničke politike kojeg je, kako navode, politika predhodne Vlade FBiH ukinula.
Do tada apeluju na nastavnike da uočene greške u nastavnim materijalima isprave i prijave nadležnom ministarstvu, prije nego što ih koriste u svojim nastavnim aktima.
"Želimo naglasiti da je FMON već prepoznalo problematiku loših, zastarjelih i netačnih udžbenika u našem obrazovnom sistemu. Važno je napomenuti da podučavanje učenika nikako ne bi trebalo biti isključivo usmjereno na udžbenike. Udžbenici su samo jedan od mnogih tekstualnih nastavnih resursa koji su na raspolaganju nastavnicima kako bi pripremili i izveli efikasne nastavne časove. Imajući u vidu da su nastavnici stručnjaci u svojim oblastima, uvjereni samo da su sposobni prepoznati materijalne greške i da će ih ispraviti u svojim nastavnim planovima", navode iz Federalnog ministarstva obrazovanja.
Također, napominju da je Udžbenik Društvo za 5. razred osnovne škole Izdavačke kuće ''Bosanska knjiga'' Sarajevo odobren 24. juna 2008. godine u sklopu Javnog konkursa za pribavljanje rukopisa udžbenika i radnih listova za 5. razred devetogodišnje osnovne škole, koji je objavljen 17. januara 2008. godine te da su svi kantoni dali suglasnost na njegovu upotrebu.
U Kantonu Sarajevo, kako navode, saglasnost za njegovu upotrebu dao je ministar Safet Kešo, a potpis na odobrenju stavljen je od strane federalne ministrice obrazovanja i nauke Melihe Alić.
"FMON trenutno radi na pripremi paketa udžbenika koji će proći kroz pažljiv proces superrecenzije. Odluka o brisanju sa Spiska odobrenih udžbenika, radnih udžbenika i drugih nastavnih sredstava ne može se donijeti bez traženja mišljenja superrecenzenata. Prilikom formiranja tročlanog tima superrecenzenata za pojedini udžbenik, vodi se računa da u timu budu zastupljeni predstavnici nastavnika praktičara i po mogućnosti nastavnika metodičara za konkretan nastavni predmet sa univerziteta, sa najmanje deset godina iskustva u nastavi. U slučaju da Ministarstvo, na prijedlog Koordinacije, donese odluku o brisanju udžbenika sa Spiska, recenzenti koji su dali pozitivne ocjene o udžbeniku ne mogu više biti angažirani na ovim poslovima. Ukoliko se postojeći udžbenici pokažu kao neadekvatni, predložit ćemo da se svi povuku s liste odobrenih udžbenika", poručili su iz FMON-a.
federalna.ba/Fena