Miličević: I dok dajem ovu izjavu, možda me neko prisluškuje
„Nema vlasti koja ne prisluškuje opoziciju. Tako i mi vas slušamo“, bile su riječi prije nekoliko godina kojima se Milorad Dodik obratio zastupnicima u Narodnoj skupštini RS-a. Ova izjava ponovo je postala aktuelna i podgrijala glasine da vlasti u tom entitetu nelegalno prisluškuju političke protivnike, nakon što se na sastanku kod Dodika nije pojavio predsjednik SDS-a Milan Miličević.
„Špijunski triler i afera prisluškivanje počeli su riječima: „Pitaj ove iz SDS-a, ja ih slušam telefonom. Imam pravo da slušam. Kad ti budeš predsjednik, onda ćeš i ti imati“. Kasnije, pred izbore na jednom stranačkom skupu, Milorad Dodik je objavio da prisluškuje i američkog ambasadora u BiH: „To nije bilo moguće prije samo pet-šest godina. Nisi smio pomisliti da slušaš američkog ambasadora. A mi njega samo kliknemo i mi znamo šta on radi“.
Da se priča o prisluškivanju političkih protivnika nije završila, ponovo se pobrinuo isti akter. Nedolazak Milana Miličevića na potpisivanje zajedničke izjave, prema Dodikovim riječima, plod je pritisaka BN televizije i drugih centara moći: „Neka gospodin Miličević kaže da se to nije desilo pa ćemo mi njemu objaviti tačno kad je razgovarao sa gospodinom Trišićem i ostalima koji su rekli da će ga napasti bezočno na BN televiziji ukoliko potpiše ovo i on je, naravno, prihvatio da se ovako ponaša”.
Ipak, pojašnjava kasnije da bi prislušivanje opozicije bilo uzaludno trošenje resursa i da on samo dobija dojave iz njihovih redova. Milan Miličević kaže da nije prijatno saznanje da je meta praćenja, ali da ga to ne iznenađuje: „Međutim, u ovom sistemu u kojem mi živimo, potpuno sam svjestan da sam bio ili jesam - i sad dok dajem ovu izjavu, možda me neko prisluškuje. Od te strulture vlasti sa Dodikom na čelu me ništa ne može iznenaditi jer su kroz prethodne decenije pokazali ko su i šta su“.
Iz MUP-a RS-a kažu da oni ne prisluškuju opoziciju, te da su posljednje informacije u sferi politikanstva.
„Na kraju krajeva, taj sektor i veliki dio sektora je pod civilnim nadzorom posebnog tijela NSRS-a koje ima mandat da može prekontrolisati tako nešto”, navodi ministar Siniša Karan (SNSD).
Politički analitičari podsjećaju da ni prvi navodi o prisluškivanju nisu nikada jasno rasvijetljeni.
“To su stvari na koje, osim pojedinih novinara i medija, niko drugi nije reagovao. To je naveći poraz i parlamentarne demokratije i svih građana RS-a”, tvrdi politička analitičarka Tanja Topić. Kako kaže, građani prešutno gledaju izjave koje im se serviraju sa političke pozornice, a da takve situacije zahtijevaju jasan epilog.
federalna.ba