Mađarska se povlači iz ICC-a
Mađarska vlada se odlučila povući iz Međunarodnog krivičnog suda (ICC), saopćeno je ubrzo nakon što je izraelski čelnik Benjamin Netanyahu, tražen na osnovu potjernice ICC-a, stigao u državnu posjetu toj zemlji.
Desničarski mađarski premijer Viktor Orban pozvao je svog izraelskog kolegu u Budimpeštu u novembru, dan nakon što je ICC izdao nalog za njegovo hapšenje zbog optužbi za ratne zločine u Gazi, gdje je Izrael pokrenuo svoju ofanzivu nakon napada boraca predvođenih Hamasom na jug Izraela.
Izrael je odbacio optužbe za koje tvrdi da su politički motivirane i podstaknute antisemitizmom. Navodi da je Međunarodni krivični sud izgubio sav legitimitet izdavanjem naloga protiv demokratski izabranog čelnika zemlje koji je koristio pravo na samoodbranu.
Kao članica utemeljiteljica ICC-a, Mađarska je teoretski obavezna uhapsiti i izručiti svakoga protiv koga je izdat sudski nalog. Orban je, ipak, jasno dao do znanja da Mađarska neće poštovati presudu koju je nazvao drskom, ciničnom i potpuno neprihvatljivom.
Mađarska je potpisala temeljni dokument ICC-a 1999. i ratificirala ga 2001., ali zakon nije proglašen. Gergely Gulyas, Orbanov šef kabineta, rekao je u novembru da iako je Mađarska ratificirala Rimski statut ICC-a, on nikada nije postao dijelom mađarskog zakona, što znači da se nijedna mjera suda ne može provesti unutar Mađarske.
Gulyas je u četvrtak izjavio državnoj novinskoj agenciji MTI da će vlada pokrenuti proces povlačenja tokom dana. Orban je iznio izglede za izlazak Mađarske iz ICC-a nakon što je američki predsjednik Donald Trump uveo sankcije tužitelju suda Karimu Khanu u februaru.
- Vrijeme je da Mađarska preispita šta radi u međunarodnoj organizaciji koja je pod američkim sankcijama - izjavio je Orban na platforfmi X u februaru.
Prijedlog zakona o pokretanju jednogodišnjeg procesa povlačenja iz ICC-a vjerovatno će odobriti mađarski parlament kojim dominira Orbanova stranka Fidesz, prenosi Reuters.
Federalna.ba/Fena