Lideri Zapadnog Balkana o ulaganju u obnovljive izvore energije
Predstavnici inicijative Otvoreni Balkan sastali su se danas u Beogradu na samitu lidera Zapadnog Balkana, gdje su raspravljali o obnovljivim izvorima energije. Konferenciji pod nazivom "Mogućnost ulaganja u obnovljive izbore energije na Zapadnom Balkanu" iako Bosna i Hercegovina nije članica inicijative Otvoreni Balkan prisustvovao je predsjedavajući Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Zoran Tegeltija.
Današnjoj konferenciji u Beogradu prisustvovali su predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, premijer Sjeverne Makedonije Dimitar Kovačevski, premijeri Albanije i Crne Gore Edi Rama i Dritan Abazović, dok je BiH koja nikada zvanično nije postala dio inicijative Otvoreni Balkan predstavljao predsjedavajući Vijeća ministara Zoran Tegeltija.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić istakao je da ovo nije važno pitanje samo ove zime, već i za one koje nam predstoje.
„Ono što su naši zaključci danas je da idemo na formiranje regionalnog tržišta i ne samo formiranje regionalnog tržišta već da jedni druge pomažemo, jer ne možemo svi da imamo sve, neki imamo višak struje u zimskom, a neki u ljetnom periodu.“
Premijer Albanije Edi Rama rekao je da se nada kako će biti stvoreno regionalno tržište energenata, kako bi zemlje Zapadnog Balkana imale lakši pristup energiji i investicijama u sektoru energetike.
„Lokalna tržišta zemalja Zapadnog Balkana su mala i da, ako se zemlje pojedinačno budu bavile pitanjem energetike i nabavakom energenata, oni mogu biti samo skuplji“.
Predsjedavajući Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Zoran Tegeltija poručio je da se u Bosni i Hercegovini proizvede više električne energije nego što je to potrebno za potrošnju unutar same BiH. Dodao je da se u BiH oko 60 posto električne energije proizvodi iz termoelektrana i da se moraju mijenjati neke pozicije. Zatim je problematizirao zastoj u izgradnji hidroelektrane Buk Bijela.
„Mi smo u regionu, zajedno sa Srbijom, pokrenuli prvu ozbiljnu investiciju koja predstavlja zajedničku izgradnju hidroelektrane Buk Bijela. Zbog unutaršnjih nesporazuma u BiH još nije počeo proces izgradnje te hidroelektrane. Ove poruke o zajedničkim ulaganjima su jako dobra poruka i onima koji pokušavaju ovaj proces da blokiraju oko HE Buk Bijela, da shvate da to ne donosi nikome dobro, već samo štetu."
Ono što treba istaći jeste da Predsjedništvo BiH nikada nije razmatralo mogućnost pristupanja BiH inicijativi Otvoreni Balkan. Tegeltija je u septembru ove godine također prisustvovao Samitu lidera Otvorenog Balkana u Beogradu, a tom prilikom kazao je da je na Samitu u svojstvu gosta, ali da smatra kako je potrebno da BiH pristupi ovoj inicijativi.
Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić nekoliko puta iznio je stav da je nepotrebno “duplati stvari”, budući da je BiH već uključena u inicijativu Berlinski proces, pokrenutu 2014. godine.
„U okviru Berlinskog procesa traže se evropski standardi, što je neka vrsta pripreme za sve zemlje. A sve su zenlje Zapadnog Balkana u tome učestvovale, potpisana je čak i jedna deklaracija, neka vrsta pristupnice u Sofiji i dosta razrađen sistem postoji. Osim toga, u priči o Berlinskom procesu postoji jedan pozamašan, za naše prilike, iznos novca koji je na raspolaganju zemljama, to je 30 milijardi eura.“
Današnju konferenciju organizovala je ambasada Kraljevine Norveške u Beogradu i Sarajevu u saradnji s Nordijskom poslovnom alijansom, Poslovnom asocijacijom Norveška-BiH i Norveškim partnerima za saradnju u oblasti energetike.