videoprilog Mujesire Purić (Federacija danas)

Količina kancerogenih materija u blizini AMZ-a daleko veća od prihvatljivih

Nakon deset godina borbe, eko aktivisti iz Zenice konačno su dobili rezultate mjerenja kancerogenih materijala u okruženju koksare. Posljednjim rezultatima je dokazano koliko je pogon koksare opasan po okolinu i zdravlje čovjeka. Također, nedavno je postala pravosnažna presuda po privatnoj parnici kojom je dokazano da je kompanija Arcelor Mittal odgovorna za prekomjerno onečišćenje zraka. 

Iako je mjerna oprema kojom se može mjeriti koncentracija benzena nabavljena nakon protesta organiziranih 2012. godine, trebalo je deset godina da bude osposobljena. Istraživanje je proveo institut Kemal Kapetanović iz Zenice, a uzeli su uzorke prašine koji su zbog sofisticirane opreme analizirani u Beogradu. 

"Ti rezultat pokazali su alarmantne količine kancerogenih materija, što je po meni dovoljno dokaz da se pokrene nečija odgovornost. Do sad smo imali slučajeve da tužilaštvo odbacuje krivične prijave zbog nedostatka dokaza", ističe prof. dr. Samir Lemeš, predsjednik Upravnog odbora Eko foruma Zenica.

Rezultati mjerenja pokazuju da je satna koncentracija benzena u prosjeku veća 18 puta od dozvoljene vrijednosti, a u posljednjoj sedmici marta bila je 255 puta veća od ciljne vrijednosti. Hronično izlaganje i relativno malim količinama benzena dovodi do glavobolje, gubitka apetita, umora, nervoze, psiholoških smetnji. Benzo(a)piren je visoko kancerogen i utječe na cjelokupno zdravlje. 

"Vrlo veliki broj oboljenja, disajnih organa, pogotovo kod djece, vrlo veliki broj anemija, leukemija, dijabetesa, hroničnih bolesti pluća", naglašava predsjednik Eko foruma Zenica Zlatan Alibegović.

Eko aktivisti i stanovnici iz najzagađenijih područja se nadaju da će rezultati koristiti kao dokaz protiv zagađivača. Ohrabruje ih činjenica da je početkom augusta Kantonalni sud u Zenici potvrdio prvostepenu presudu po privatnoj parnici da postoji osnovanost zahtjeva za naknadu materijalne i nematerijalne štete koju su tužitelji pretrpjeli zbog zagađenja i prekomjerne buke. Međutim, nisu dokazali visinu učinjene štete. 

"To za nas znači jedan veći pomak u odnosu na sve što je do sada", kaže Edita Šišić, stanovnica Tetova.

"I dokazali su i da je Arcelor Mittal odgovoran za zagađenje, odgovoran za nanesenu štetu. Također, odgovoran je zato što je radio bez okolinske dozvole. U tom periodu je posebno odgovoran i sada ponovo radi bez okolinske dozvole", dodaje prof.dr. Lemeš.

Tehnički vijek trajanja koksare već odavno je istekao, a ulagati u popravke je neisplativo i skoro nemoguće. Arcelor Mittal Zenica već tri mjeseca radi bez okolinske dozvole. Aktivisti Eko foruma traže od nadležnih da iskoriste sve mehanizme u zaštite zdravlje građana Zenice.

federalna.ba

Arcelor Mittal Zenica kancerogene materije
Koksara Arcelor Mittal Zenica zatvaranje
0 28.03.2024 11:17
Arcelor Mittal Zenica kolektivni ugovor
0 08.01.2024 19:08
Arcelor Mittal Zenica Vlada FBiH sastanak
0 15.12.2023 16:06