videoprilog Admira Pripoljca (Federacija danas) (Izvor: Fena/Vehid Begunić)

Zenički ekolozi poručili ArcelorMittalu da pravi lideri vode računa o svom otpadu

Globalna akcija „Koalicija za pravedni čelik“, osim u Zenici, održana je i u Španiji, Liberiji, Francuskoj, Luksemburgu te Velikoj Britaniji. Kampanja „Sjajna obećanja - prljav plamen“ je usmjerena prema najvećem proizvođaču čelika, korporaciji Arcelor Mittal, koji je sponzor Olimpijskih igara i koji je napravio olimpijsku baklju, kao i olimpijske krugove ua Olimpijske igre u Parizu. Inače, ovo je prvi put da su se grupe aktivista iz više zemalja udružile da bi zajedno izazvale proizvođača čelika da se konkretnije bavi klimatskim promjenama i ljudskim pravima.

Ispred Direkcije zeničkog ArcelorMittala - simbolična poruka da pravi lideri vode računa o svom otpadu i upaljena baklja.

“Simbol je licemjerja koje pokazuju korporacije kada finansiraju i kada su učesnici u igrama koje bi trebalo dobro da donesu svijetu. Ono na što želimo da ukažemo je da Arcelor Mittal ne bi trebalo da bude sponzor ovakvih aktivnosti jer eksponira sebe kao suprotno nego što želi da pokaže”, kazala je Sanja Stević, aktivistkinja Eko foruma Zenica.

Identična poruka i performans u Španiji, Liberiji, Francuskoj, Luksemburgu, Velikoj Britaniji. Zaštitnici okoliša, zagovaračke grupe i zajednice parolom „Sjajna obećanja - prljav plamen“ pozivaju Arcelor Mittal da učini svoju prljavu proizvodnju čišćom u nizu akcija ispred fabrika u tim zemljama, a direktno se obraćaju vlasnicima korporacije u Luksemburgu i Velikoj Britaniji.

“Organizacije iz više zemalja su se udružile, tražeći od Mittala da svoja obećanja pretvore u stvarnost, da prestanu da daju samo obećanja da će više ulagati u okoliš i da dio svog profita, koji je ogroman, ulože u zaštitu okoliša”, objašnjava Samir Lemeš, predsjednik Upravnog odbora Eko foruma.

Stević je još i podsjetila kako je Arcelor Mittal korporacija koja posluje svuda u svijetu i posvuda u svijetu, gdje je moguće, ponaša se na način kako se ponaša ovdje

Konkretno u Zenici, ekolozi zahtijevaju da hitno bude sanirana deponija industrijskog otpada Rača i divlje deponije troske unutar kruga kompanije jer je to bila obaveza kompanije iz prethodno izdate okolinske dozvole.


“Bez obzira na to ko je vlasnik, Arcelor Mittal je korisnik, oni su tu odložili tu desetine miliona tona otpada i oni su dužni da za sobom počiste. I sada se stotine hiljada tona deponuje unutar kompanije, inspekcija je u izvještaju od januara ove godine navela da je na jednu deponija obustavljeno dovoženje, ali su odmah napravili dvije nove. Oni postepeno odvlače tu trosku, prodaju je cementarama, ali te deponije nemaju dozvole niti rade po propisima”, tvrdi Lemeš.

Globalna akcija “Koalicija za pravedni čelik” poziva kompaniju da bude “pravi lider koji štiti ljude i planetu” preduzimanjem niza hitnih akcija, odnosno investicijama u modernu tehnologiju kontrole zagađenja u svim svojim postrojenjima i konačne odluke o dekarbonizaciji proizvodnje čelika sa zelenim vodikom, kako bi se odlučno prešlo na čelik s gotovo nultom emisijom.

federalna.ba

Arcelor Mittal Zenica Arcelor Mittal ArcelorMittal Zenica
Arcelor Mittal Zenica Koksara
0 24.04.2024 10:48
Koksara Arcelor Mittal Zenica zatvaranje
0 28.03.2024 11:17
Arcelor Mittal Zenica kolektivni ugovor
0 08.01.2024 19:08