videoprilog Umihane Šahić (Dnevnik 2)

Završne pregovore o rekonstrukciji Vlade KS-a odgodio zagađen zrak u Sarajevu

Pregovore o rekonstrukciji Vlade Kantona Sarajevo prolongirao je zagađen zrak. U Vladi uzbuna i zbog jednog i zbog drugog. No, bez konkretnih koraka. Iz Vlade bez odgovora na naše upite kako riješiti stanje uzbune zbog najzagađenijeg zraka u svijetu. U međuvremenu, upozorenja i aktivista i zdravstvenih institucija.

Sarajevo ima najzagađeniji zrak na svijetu. Građanima se savjetuje oprez i smanjenje boravka na otvorenom, pogotovo onima s hroničnim bolestima srca i pluća jer je zrak opasan po zdravlje. Ovakva situacija ukazuje na nedostatak efikasne ekološke politike, slabu kontrolu emisije štetnih čestica i neprihvatljiv nivo svijesti građana o zaštiti životne sredine.

“Problem je itekako rješiv. Sarajevo ga je izvanredno rješavalo sedamdesetih-osamdesetih godina prošlog vijeka, ali sada nema političke volje. Njima je draže potrošiti milion na Bjelašnicu nego stotinu hiljada maraka na rješavanje problema zraka u Sarajevu”, kaže ekološki aktivista Anes Podić.

Infrastruktura, saobraćaj, građani koji se oslanjaju na staru praksu loženja loših goriva - uzročnici su enormne zagađenosti zraka u Sarajevu.

“Mora se izvršiti statistička analiza. Zadnji put je statističku analizu kvaliteta zraka grad Sarajevo napravilo 1984. godine, nakon toga ni jedna vlast - ni ona ni ova danas - ne vrši statističko vrednovanje kvaliteta zraka”, istakao je akademik prof. dr. Aleksandar Knežević.

Iako je usvojen Zakon o zaštiti zraka u septembru prošle godine, institucije ga ne provode.

“Zadnjih godina sve je manje izdvajanja iz budžeta na različitim nivoima za rješavanje ove problematike. Imam osjećaj da je unazad deset godina bilo više političke volje, ali možda obeshrabreni nekim konkretnim rezultatima, vidimo sada da su neki procesi koji su započeti - skoro pa zaustavljeni”, napominje Azrudin Husika, profesor na Mašinskom fakultetu.

“Najbolje bi bilo da se zaštite i da nose maske ili da uopšte ne izlaze bez potrebe iz stanova. Radno aktivno stanovništvo mora raditi i tu je najbolja prevencija maska, ako nisu i hronični bolesnici, jer hronični bolesnici s tim specifičnim maskama ne mogu predugo, zato što i samo otežano disanje može utjecati na kardiovaskularne, plućne bolesti”, upozorava prim. dr. Goran Čerkez, pomoćnik ministara zdravstva FBiH.

A veći broj građana smatra da je problem u osnovi povezan s lošom infrastrukturom i naravno, nedostatkom odgovarajućih mjera:

“Samo što su dozvolili da se prave zgrade i zaustavi kompletan zrak sa Igmana, ovo je dobro sad kako je jutros bilo.”
“Ložimo svašta. Koliko god je kriva vlast, toliko smo i mi krivi.”
“Možda neki primjer da uzmemo iz okruženja kako riješitii neka elementarna pitanja zagađenja.”

U konačnici, zagađenost zraka u Sarajevu je kompleksan problem koji zahtijeva ozbiljan pristup i dugoročne strategije za ozelenjavanje površina, smanjenje emisije zagađivača i poboljšanje kvaliteta zraka. Samo uz koordinirane napore vlasti, industrije i građana - moguće je postići održivi napredak u smanjenu zagađenja i zaštiti zdravlja stanovništva.

federalna.ba

zagađenost zraka zagađenje zraka Kanton Sarajevo