Klimatski zvaničnici Kine i EU sastaju se iduće sedmice u Pekingu uoči samita COP28
(Izvor: Fena/Ilustracija)

Klimatski zvaničnici Kine i EU sastaju se iduće sedmice u Pekingu uoči samita COP28

Najviši zvaničnici Evropske unije i Kine sastat će se u Pekingu na razgovorima iduće sedmice, uoči klimatskog samita Ujedinjenih nacija COP28, kazao je zvaničnik EU za Reuters.

Skoro 200 zemalja trebalo bi da se okupi od 30. novembra do 12. decembra u Dubaiju na ovogodišnjim pregovorima UN-a o klimi, njihovoj godišnjoj prilici da sklope globalne sporazume o borbi protiv klimatskih promjena.

Komesar EU za klimu Wopke Hoekstra otputovat će iduće sedmice u Peking na razgovore s glavnim kineskim posrednikom za klimu Xie Zhenhuom, kazao je zvaničnik EU.

To će biti njihov prvi sastanak licem u lice otkako je Hoekstra, bivši nizozemski ministar vanjskih poslova, prošlog mjeseca preuzeo odgovornost za politiku u borbi protiv klimatskih promjena u 27 zemalja članica EU.

Sastanak će biti prilika za obje strane da iznesu svoje stavove i postave temelje za dogovore na COP28, gdje će zemlje razmotriti niz pitanja, uključujući i to da li da se usuglase da se postupno ukinu fosilna goriva koja emituju ugljen-dioksid.

Dogovori na klimatskim samitima UN-a moraju biti jednoglasno dogovoreni između svih zemalja. Konačni sporazumi često se, međutim, sklapaju među svjetskim ekonomskim silama. Kina je druga najveća svjetska ekonomija, nakon Sjedinjenih Država. EU je treća.

Xie se sastao sa svojim američkim kolegom Johnom Kerryjem na razgovorima ove sedmice u Kaliforniji.

EU i SAD prikupljaju podršku vlada za dogovor na COP28 o utrostručenju kapaciteta obnovljive energije do 2030. i nadaju se da će dobiti podršku Kine. Peking je signalizirao otvorenost prema cilju, pod uslovom da uzme u obzir različite ekonomske uslove različitih zemalja.

Kina ima više kapaciteta za obnovljivu energiju od bilo koje druge zemlje. Također je najveći svjetski korisnik uglja, fosilnog goriva koje najviše emituje ugljik.

Bruxelles i Peking u sukobu su, međutim, oko drugih klimatskih pitanja.

EU je najveći dobavljač među bogatim zemljama klimatskim finansiranjem za siromašnije zemlje i planira da na COP28 podstakne Kinu i druge velike ekonomije u usponu da također doprinesu klimatskim fondovima UN-a.

Peking se tome opire. Kina se naziva zemljom u razvoju i navodi da bogate industrijalizirane zemlje, odgovorne za većinu emisija CO2 koje uzrokuju klimatske promjene, moraju ispuniti svoje obaveze da obezbijede to finansiranje.

Napetosti između Evrope i Kine također su porasle nakon što je Bruxelles prošlog mjeseca pokrenuo istragu o tome da li da uvede carine na uvoz kineskih električnih vozila za koje navodi da su im nepravedno omogućene državne subvencije.

federalna.ba/Fena

zvaničnici EU Kina klima