Keith Kellogg o podjeli Ukrajine po uzoru na Berlin
Izaslanik SAD-a za Ukrajinu, Keith Kellogg, izjavio je da bi postkonfliktnu Ukrajinu mogla ličiti na "Berlin nakon Drugog svjetskog rata", s prisustvom evropskih i ruskih snaga podjeljenim rijekom Dnjepar. Ove komentare Kellogg je iznio u intervjuu za britanski list The Times.
Kellogg je, međutim, kasnije na društvenoj mreži "X" pojasnio da su njegove riječi o potencijalnoj teritorijalnoj podjeli Ukrajine "loše interpretirane". On je naglasio da nije govorio o podjeli Ukrajine, već o prisustvu evropskih mirovnih snaga koje bi bile raspoređene na zapadnoj strani rijeke Dnjepar, dok bi Rusija bila prisutna na istoku.
"To bi moglo izgledati kao Berlin nakon Drugog svjetskog rata, kada je grad bio podijeljen na rusku, francusku, britansku i američku zonu," rekao je Kellogg. Dodao je da bi, u zamjenu za Zid, koji je dijelio Berlin do 1989. godine, rijeku Dnjepar trebalo smatrati prirodnom preprekom koja dijeli Ukrajinu. Prema njegovim riječima, takav raspored snaga ne bi bio provokativan za Moskvu.
Iako su zemlje poput Francuske i Velike Britanije već izrazile podršku ideji o slanju evropskih mirovnih snaga u Ukrajinu, Kellogg je naglasio da SAD ne bi slale svoje oružane trupe u tu misiju. On je također predložio uspostavljanje "demilitarizirane zone" između ukrajinskih i ruskih snaga kako bi se izbjegla razmjena vatre, a strane povukle sa svojih linija fronta na udaljenost od 15 kilometara.
Kellogg je u intervjuu pomenuo "podjelu" Ukrajine kao dio mogućeg mirovnog rješenja, ali je kasnije pojasnio da je zapravo govorio o uspostavi stabilnih snaga koje bi podržale ukrajinski suverenitet nakon primirja, odbacujući bilo kakvu ideju o teritorijalnoj podjeli zemlje.
Nakon više od tri godine rata izazvanog ruskom invazijom, postizanje trajnog primirja i dugoročni mir u Ukrajini i dalje djeluju daleki, ali međunarodne inicijative za mirovne pregovore i prisustvo evropskih mirovnih snaga postaju sve ozbiljnija tema.
Federalna.ba / M.O.