KCUS obilježio Svjetski dan epilepsije

KCUS obilježio Svjetski dan epilepsije

Odjel neuropedijatrije Klinike za pedijatriju Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) i Udruženje dječijih neurologa BiH upriličili su, na Svjetski dan epilepsije, radionicu pod nazivom 'Ljubičasti dan u školi - stvorimo sigurno okruženje'. Cilj radionice je podizanje svijesti o epilepsiji, najčešćem neurološkom oboljenju koje pogađa veliki broj djece i adolescenata širom svijeta.

Svjetski dan epilepsije, koji se obilježava svake godine s ciljem informiranja i edukacije javnosti, posebno je važan jer doprinosi smanjenju stigme koja se često vezuje za oboljele od epilepsije. Epilepsija, iako široko rasprostranjena, još se suočava s mnogim predrasudama, što značajno otežava svakodnevni život oboljelih, ali i njihovih porodica.

Učesnici radionice su informirani o osnovnim činjenicama vezanim za epilepsiju, uključujući prepoznavanje simptoma i vrsta epileptičkih napada te važnost pravovremenog dijagnosticiranja i liječenja. Jedan od ključnih aspekata edukacije je razjašnjenje stigme koja okružuje osobe s epilepsijom, kao i strategije za njeno smanjenje u društvu.

Osim teorijskog dijela, obuhvaćena je i edukacija o tome kako pružiti prvu pomoć djetetu koje doživi epileptički napad. Znanje o pravilnim postupcima u takvim situacijama od esencijalne je važnosti jer može značajno doprinijeti sigurnosti djeteta i smanjiti potencijalne komplikacije.

Radionica 'Ljubičasti dan u školi - stvorimo sigurno okruženje' posebno je usmjerena na učenike i nastavnike, koji imaju ključnu ulogu u stvaranju sigurnog okruženja za djecu sa epilepsijom. Edukacija o epilepsiji u školama doprinosi ne samo povećanju razumijevanja i podrške, nego i smanjenju straha i nesigurnosti koja često prati djecu sa epileptičkim napadima u obrazovnim institucijama.

- Kroz tu radionicu, Klinika za pedijatriju KCUS-a i Udruženje dječijih neurologa BiH nastoje podići svijest i unaprijediti razumijevanje epilepsije, čime se direktno doprinosi boljoj kvaliteti života oboljelih te sigurnijem i inkluzivnijem društvenom okruženju - saopćeno je iz KCUS-a.

Prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije, više od 50 miliona ljudi širom svijeta živi s epilepsijom, a mnogi od njih su djeca i adolescenti. Zbog složenosti i raznolike kliničke slike, epilepsija zahtijeva sveobuhvatan pristup liječenju koji obuhvata lijekove, kao i podršku u smislu socijalne integracije i edukacije.

federalna.ba/Fena

KCUS
KCUS reagens reagensi
0 13.03.2025 19:47
klinički centar Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Edo Hasanbegović KCUS transplantacija koštane srži
0 08.03.2025 11:54