Kako je crtež ruske djevojčice pokrenuo policijsku istragu
(Izvor: Maša Moskaleva nije viđena u javnosti od 1. marta)

Kako je crtež ruske djevojčice pokrenuo policijsku istragu

U centru ruskog grada Yefremova nalazi se zid koji je prekriven slikama rata. Gigantske fotografije maskiranih ruskih vojnika sa puškama i velikim slovima Z i V - simboli takozvane posebne vojne operacije zemlje u Ukrajini.

Tu je i pjesma:

Dobro bi trebalo imati pesnice.

Dobru je potrebna željezna ruka

Da guli kožu od onih

Koji prijete.

Ovo je službena, patriotska slika ruske invazije u Ukrajinu. Ali u ovom gradu, 320 km južno od Moskve, naći ćete još jednu sliku rata Ukrajine. Vrlo drugačiju.

Gradska vijećnica Olga Podolskaya prikazuje mi fotografiju na njenom mobilnom telefonu. To je crtež djeteta. S lijeve strane je ukrajinska zastava s riječima "slava Ukrajini", s desne strane, ruske trobojnice s natpisom "Ne ratu!". Dok rakete lete iz pravca Rusije, majke i njeno dijete prkosno stoje na njihovom putu.

Crtež je nastao u aprilu 2022., a napravila ga je tada 12-godišnja Maša Moskaleva. Njen otac Aleksej, samohrani roditelj, kontaktirao je gradskog vijećnika za savjet. Rekao joj je da je škola nakon što je vidjela Mašin crtež, pozvala policiju.

"Policija je započela istraživanje Aleksejevih profila društvenih medija", kaže Olga. "I rekli su mu da na loš način odgaja svoju kćer. Uslijedile su optužbe. Za antiratni post na društvenim medijima, Aleksej je novčano kažnjen sa 32.000 rubalja (oko 415 dolara) zbog diskreditovanja ruskih oružanih snaga. Prije nekoliko sedmica, protiv njega je pokrenut krivični postupak. Opet su bili u pitanju antiratni postovi.

Ovog puta Aleksei se suočava s mogućom zatvorskom kaznom.

Alexei je trenutno u kućnom pritvoru u Yefremovu. Kćerku su poslali u dom. Alexeiu još nije bilo dopušteno da razgovara s njom.

"Niko nije vidio Mašu od 1. marta", govori mi Olga Podolskaya, "uprkos našim pokušajima da pristupimo domu i da saznamo kako je.

"Ruske vlasti žele da svima upravljaju. Nikome nije dozvoljeno da ima svoje mišljenje. Ako se ne slažete sa onim što neko misli, onda ne čitajte njihove poruke na društvenim mrežama. Ali ne stavljajte tu osobu u kućni pritvor i nemojte odvoditi njegovo dijete." Stojimo ispred stambenog bloka u Yefremovu. Otvara se prozor, a potom se pojavljuje jedan muškarac. To je Aleksej. Nije nam dozvoljeno komunicirati s njim. Prema pravilima njegovog kućnog pritvora Alekseju je dozvoljen samo kontakt sa advokatom, istražiteljem i kaznenomjernom službom.

Odvjetnik, Vladimir Biliyenko, upravo je stigao. Došao je da isporuči hranu i piće koji su lokalni aktivisti kupili za Alekseja.

"Veoma je zabrinut jer njegova kćer nije s njim", kaže Vladimir nakon posjete Alexeiu Moskalevu. "Sve ga u stanu podsjeća na nju. Zabrinut je zbog onoga što bi se moglo dogoditi s njom."

Odvjetnik odgovara na pitanje zašto misli da su vlasti odvele Mašu. "Da su imali stvarna pitanja za oca, trebali su ga pozvati da daju izjavu. Trebali su pozvati Mašu i govoriti s njom", kaže Vladimir.

"Ništa od toga nije učinjeno. Samo su odlučili da je pošalju u dom. Po mom mišljenju, ako nije bilo administrativnih i krivičnih prijava protiv Alexeia, ovo se ne bi dešavalo. Socijalni radnici kao da su opsjednuti ovom porodicom. Mislim da je to čisto iz političkih razloga. Problemi porodice započeli su tek nakon što je djevojka nacrtala taj crtež. "

Na ulici Aleksejevi susjedi odgovaraju šta misle o situaciji.

"Ona je dobra djevojčica, a nikad nisam imala problema sa ocem", kaže penzionerka Angelina Ivanovna. "Ali plašim se da kažem bilo šta. Plašim se."

"Možda bismo mogli prikupiti potpise podrške Alexeiu", sugerira mlađa žena. Ali kada se zatraži mišljenje o onome što se događa, ona odgovara: "Izvinite, ne mogu vam reći."

Na pitanje je li uplašena o mogućim posljedicama. "Da naravno", odgovara. Kratka je šetnja od stambenog bloka Alekseia Moskaleva do škole br. 9, koju je pohađala Maša i koja je nakon crteža pozvala policiju. BBC-jevoj ekipi nije bilo dozvoljeno posjetiti školu. Web stranica škole podsjeća na zid s početka priče.

Početna stranica sadrži slike heroja posebne vojne operacije - dvije desetine portreta ruskih vojnika koji su se borili u Ukrajini. Tu su i patriotski slogani: "Sve za pobjedu. Podržavamo svoje momke na liniji fronta!" Vojnici koji su se vratili iz Ukrajine posjetili su školu 9. oktobra. U govoru tog dana direktorica škole Larisa Trofimova kazala je: "Vjerujemo u sebe i u našu Majku domovinu, što nikad ne može biti greška."

Širom grada, pristalice porodice Moskalev i novinari okupljaju se pred lokalnom sudnicom. Komisija za maloljetnička pitanja Yefremov preuzima pravnu radnju za službeno ograničavanje roditeljskih prava Alexeiu.

To je početno saslušanje poznato kao "razgovor" sa sucem. Advokat Vladimir Biliyenko kaže da je Alexei htio biti tu lično. Međutim, nije mu bilo dopušteno da prekine kućni pritvor i dođe na sud, iako se radi o pitanjima o njegovom djetetu.

U hodnicima suda jedna aktivistkinja izvlači baner. "Vratite Mašu njenom ocu!", piše. Policajac joj kaže da ga spusti.

Komisija za maloljetnička pitanja tek treba odgovoriti na zahtjev BBC-ja za komentar o slučaju Aleksei Moskaleva i njegove kćeri Maše.

Jedan od Alexeijevih pristalica, Natalya Filatova, vjeruje da priča o porodici Moskalev odražava pukotine u neslaganju u Rusiji.

"Naš Ustav proglašava slobodu govora, slobodu savjesti, ukupnu slobodu građanima da izraze svoje mišljenje", kaže Natalya. "Ali sada nam je zabranjeno da to radimo."

federalna.ba/BBC

Maša Moskaleva Rusija crtež