Tužilaštvo BiH nastojalo što diskretnije voditi istragu, nemaju povjerenja
Ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić i još šestero uhapšenih u akciji Tunel 2 predati su u nadležnost Tužilaštva BiH, gdje će biti ispitani u zakonskom roku. O razmjerama korupcijskog skandala koji potresa BiH govori i održavanje konferencije za medije glavnog državnog tužioca i njegovog zamjenika, o provedenim aktivnostima Odjela za korupciju. Privedeni su osumnjičeni za niz koruptivnih dijela počinjenih u periodu od 2016. do 2020. godine.
Reketiranje, primanje mita, zloupotreba položaja ili ovlaštenja, primanje darova, namještanje tendera i javnih nabavki - sve se to stavlja na teret uhapšenom ministru sigurnosti BiH Nenadu Nešiću i još 6 osoba koje je Tužilaštvo BiH u saradnji s MUP-om RS-a jučer uhapsilo, a danas predalo u Tužilaštvo BiH.
„Ja sada mogu da kažem da će vjerovatno biti podnesen prijedlog za određivanje pritvora protiv nekih osumnjičenih lica, ali o tom prijedlogu će odlučiti postupajući tužilac nakon što ispita sva osumnjičena lica u skladu sa Zakonom o krivičnom postupku“, kazao je Milanko Kajganić, glavni tužilac Tužilaštva BiH.
Detalje iz Tužilaštva nisu odavali jer je istraga u toku. Ono što je sigurno jeste da su svi uhapšeni oštetili Javno preduzeće Putevi RS-a za više miliona maraka. Iako je predmet formiran prije 5 godina, Tužilaštvo je tek sada prikupilo dovoljno dokaza za provođenje akcije.
„Predmet u Tužilaštvu je formiran 2019., od tada su permanentno provođene određene provjere te prikupljene određene informacije i dokazi. U posljednje vrijeme su se intenzivirala saznanja i provođene su posebne istražne radnje te smo prikupili dovoljnu količinu dokaza koji nam daju nivo tzv. osnovane sumnje“, kazao je Mladen Furtula, zamjenik glavnog tužioca Tužilaštva BiH.
Sve to vrijeme Tužilaštvo je nastojalo što diskretnije provoditi istragu jer nema povjerenja ni unutar svojih odjela. Vođeni prethodnim iskustvom, kada su zbog njihovog nemara osumnjičeni bježali iz zemlje, ova istraga ne smije doživjeti isti epilog.
„Curi iz svih institucija i uključujući Tužilaštvo i Sud i zato sam rekao da o tome moramo da vodimo računa, a to kad kažem da curi, onda potvrđujem ovim informacijama gdje smo do sada podigli optužnice protiv zvaničnika gotovo svih sigurnosnih institucija u BiH i neko zaista treba sada da počne ozbiljnije da razmišlja o navedenom problemu“, naveo je Kajganić.
Koliko ozbiljno Tužilaštvo razmišlja o problemu, bit će procijenjeno u odluci koju donese nakon saslušanja osumnjičenih. Postupajuća tužiteljica Bojana Jolović odlučit će o prijedlogu mjera zabrane ili pritvora. Rok za to je do sutra ujutro.
federalna.ba