"Izbjegavati izlazak napolje"
(Izvor: Ilustracija/FHMZ)

"Izbjegavati izlazak napolje"

Federalni hidrometeorološki zavod (FHMZ) BiH izdao je crveno upozorenje i za ovaj tjedan jer će prema njihovim prognozama temperature rasti i do 42 stepena Celzijusa na jugu zemlje zbog čega iz Zavoda za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine pozivaju na oprez, posebno kada su u pitanju mala djeca, stari i kronični bolesnici.

Dr. sc. Aida Filipović Hadžiomeragić, dr. med., voditeljice Odjela za higijenu i zdravstvenu ekologiju Zavoda za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine povodom visokih temperatura apelira da se poduzmu zaštitne mjere, posebno vulnerabilne skupine, kao što su mala djeca, stari, kornični bolesnici.

- Tokom dana, kada su temperature najviše, od  10  do 18 sati, izbjegavajte izlazak iz zatvorenog prostora, boravite u rahlađenim, po mogućnosti klimatiziranim prostorima. Nosite odgovarajuću odjeću koja treba da je lagana, prozračna, od prirodnih materijala. Ako morate biti napolju, izbjegnite razdoblje najviših temperatura, zaštitite oči naočalama s UV zaštitnim slojem, kožu lica i vrata zaštitite šeširom ili kapom, a sve nezaštićene dijelove kože premažite kremom sa zaštitinim faktorom 30 i više - istaknula je u izjavi za Fenu dr. sc. Filipović Hadžiomeragić.

-Piti puno vode i ne jesti začinjenu hranu-

Posebno, napominje, kako nesmijemo zaboraviti piti vodu i to u većim količinama i ne previše hladnu!

- Odrasle, zdrave osobe trebaju piti osam do deset čaša vode dnevno. Napitke s kofeinom, alkoholom, gazirana pića i pića s mnogo šećera izbjegavajte - podvlaći dr. sc. Aida Filipović Hadžiomeragić.

Ističe da je ishranu također potrebno prilagoditi – redovito jesti i to više manjih obroka, a doručak da bude obvezni obrok.

Poželjno je, tvrdi ona, konzumirati više voća i povrća, najbolje sezonskog, raznovrsnog i lokalno uzgojenog jer je najboljeg okusa i nutritivno najvrijednije.

Jesti manje začinjenu i manje masnu hranu. Lako kvarljive namirnice i kuhanu hranu obavezno držati u frižideru, a kuhana jela prije konzumacije temeljito podgrijati.

Kod pripreme hrane sirove namirnice dobro operati, održavati čistoću ruku, radnih površina i pribora.

-Dodatni oprez je potreban ako koristite automobile- 

- Pri ulasku u automobil, dobro ga prozračite, klimu podesite tako da razlika u temperaturi u kolima u odnosu na vanjsku temperaturu ne bude više 6 - 8 stupnjeva, a djecu nikada ne ostavljajte u prakiranom automobile - upozorava dr. sc. Filipović Hadžiomeragić.

- U slučaju pojave vrtoglavice, nemira, glavobolje, nesvjestice, osobu je potrebno skloniti u hlad, raskomotiti, rashladiti hladnom vodom i oblozima te dati da pije hladne napitke, a u slučaju gubitka svijesti, osobu položiti na bok, raslhaditi ali ne dati ništa na usta te svakako potražiti ljekarsku pomoć - savjetuje dr. Filipović Hadžiomeragić.

federalna.ba/Fena

ekstremne vrućine savjeti ljekari
Indija ljekari silovanja sud
0 20.08.2024 12:19
Sunce ekstremne vrućine Mostar
0 16.08.2024 08:23
UNHCR djeca ekstremne vrućine
0 14.08.2024 12:13
vrućina vrućine ekstremne vrućine rekordne vrućine ekstremna vrućina rekordna vrućina
0 01.08.2024 18:54