Institut za dječiju književnost BiH: Nagrada za najbolji neobjavljeni esej Melidi Travančić
U izboru tekstova pristiglih na konkurs Instituta za dječiju književnost Bosne i Hercegovine, za najbolji neobjavljeni esej (književni prikaz, kritiku) o djelima iz dječije književnosti stručni žiri je jednoglasnom odlukom prvu nagradu dodijelio Melidi Travančić za tekst "Iskrivljena slika, ogledalo i druge varke: Suočavanje sa stereotipima u književnosti za djecu Sanje Seferović Drnovšek".
U tekstu se Travančić bavi analizom književnog rada Seferović Drnovšek kroz prizmu suočavanja sa stereotipima u književnosti za djecu. Fokus je na slikovnicama koje Seferović Drnovšek koristi kao sredstvo za razbijanje stereotipa, time utječe na mlade čitatelje i podstiče ih na prihvatanje različitosti.
To istraživanje dječije književnosti odlikuje se značajnim inovantivnim pristupom u kojem Travančić analitički propituje pitanja empatije i razumijevanja, stereotipizacije i dekonstrukcije predrasuda. Time potvrđuje da slikovnice ne predstavljaju samo estetski, umjetnički artefakt nego mogu poslužiti i kao primjer u odgojno-obrazovnom radu kao primjer inkluzije, različitosti i šireg društvenog aktivizma.
Rad autorice Travančić predstavlja sveobuhvatan uvid u temu i orginalan pristup djelima iz domaće produkcije čime je zasluženo odabran na konkursu za najbolji neobjavljeni esej.
Žiri je, također jednoglasno, dodijelio drugu nagradu za esej Savremeni poetski teatar Edine Šarić, autorice Senade Užičanin i treću nagradu za esej Metaforično-alegorijski postupak, ekokritički okvir i etički aspekt u knjizi pustolovine Žirka nemirka Šime Ešića, čija je autorica Danica V. Stolić.
U izboru pristiglih prijava za najbolju neobjavljenu knjigu/zbirku eseja o književnosti za djecu Instituta za dječiju književnost Bosne i Hercegovine stručni žiri je jednoglasnom odlukom nagradu dodijelio Ranku Pavloviću za knjigu 'Djetetu, iz duše djeteta'. Kritički osvrti na knjige iz književnosti za djecu.
Pavlović, i sam višestruko nagrađivan pisac za djecu, sakupio je u toj zbirci eseje, prikaze i kritike o savremenoj književnosti koje nude jedinstven uvid u promjene koje se dešavaju u književnosti za djecu od kraja XX do početka XXI stoljeća.
Knjiga je podijeljena u četiri cjeline: Uvod u cjeloživotno djelo, u kojem su tri eseja (o bajkama Grozdane Olujić, poeziji Đure Stipanovića i stvaralaštvu Đure Maričića); Od knjige do knjige (sa preko dvadeset kratkih zapisa o knjigama i piscima za djecu), Iza plišane zavjese (o dramskim tekstovima za djecu Valentine Milačić, Saše Terzića, Željka Miloševića i Brankice Radonjić) i Kritički pogledi (o dosadašnjoj kritičkoj produkciji Cvijetina Ristanovića, Svetozara Ličine i Ljubomira Milutinovića).
Takvom strukturom Pavlović je obuhvatio cjelokupno stvaralaštvo za djecu, ne samo u okviru bosanskohercegovačke, nego i šire, regionalne produkcije te ponudio novi pogled na stvaralaštvo za djecu i mlade.
Sveobuhvatan Pavlovićev metodološki pristup piscima i djelima književnosti za djecu i razumljiv kritički obzor te struktura djela razlog su što je navedeno djelo prepoznato u akademskoj zajednici i od stručnog žirija ocijenjeno kao najbolje u izboru prijava pristiglih na objavljeni konkurs.
Odluku o dobitnicima Nagrade 'Muris Idrizović' za najbolji neobjavljeni esej (književni prikaz, kritiku) o djelima iz dječije književnosti i Nagrade 'Zorica Turjačanin' za najbolju neobjavljenu knjigu/zbirku eseja o književnosti za djecu donio je stručni žiri u sastavu prof. dr. Vildana Pečenković (Bihać), prof. dr. Mirzana Pašić Kodrić (Sarajevo) i prof. dr. Milutin Đuričković (Beograd).
federalna.ba/Fena