Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions off, selected
      videoprilog Đorđa Vujatovića (Dnevnik 2)

      Ima li privreda snage da se bori protiv korupcije ili su i oni generator problema?

      Uz složenu političku situaciju i zakonske okvire, razvoj privrede koči i endemska korupcija. Ocijenio je tako State Department u nedavnom Izvještaju o stanju korupcije u našoj zemlji. Pred domaćim privrednicima je izbor - borba ili gašenje. Pitanje je imaju li snage ili su i oni generator problema?

      Rezultati u borbi protiv korupcije su mršavi. Činjenica da u protekloj godini u cijeloj BiH nije podignuta nijedna optužnica za visoku korupciju pokazuje da nema ni političke volje za rješavanje ovog problema. U privrednom sektoru priznaju da su pojedini slučajevi u društvu, kako kažu, toliko odomaćeni - da ih već smatraju normalnim.

      „Cijelo društvo je prožeto sa nekim dijelom korupcije, a nisu imuni ni privrednici, bilo oni u javnom ili realnom privrednom sektoru. Svi smo suočeni sa raznim nabavkama, čašćavanjima. To treba prijaviti i prvi put kad krenemo sa takvim načinom rada, imat ćemo rezultate“, smatra Dejan Mijić, potpredsjednik Unije udruženja poslodavaca RS-a.

      Efikasnost u borbi protiv korupcije najviše zavisi od javnog sektora, odnosno pitanja je li sistem iznutra pokvaren. Brojne korupcijske afere tresle su Upravu za indirektno oporezivanje BiH.

      „Ne samo Pandora - bilo je nekoliko desetina slučajeva od uspostave UIO-a BiH, gdje su se određeni službenici privodili zbog sumnje da su pričinili nekakve nezakonitosti, koruptivne radnje. Moram reći da je do sada bio vrlo mali broj službenika koji su osuđeni“, kaže Ratko Kovačević, portparol Uprave za indirektno oporezivanje BiH.

      Iz nevladinog sektora upozoravaju da su sva istraživanja pokazala da BiH kontinuirano nazaduje, ali i na koji način privreda i politika učestvuju u koruptivnim radnjama.

      „Brojne privilegovane privatne kompanije kroz crne fondove finansiraju političke stranke koje nemaju zakonsku obavezu da realno prikazuju prihode i rashode. Privilegovana preduzeća dobijaju protivuslugu, posluju sa državom, dobijaju podsticaje, grantove i tako dalje“, tvrdi Srđan Traljić, portparol Transparency Internationala BiH.

      Glavni urednik portala Capital.ba Siniša Vukelić poručuje kako bez političke volje neće početi ozbiljna borba protiv korupcije: „Mali broj slučajeva pred sudovima pokazuje da oni nisu oslobođeni političkog utjecaja“.

      Vukelić dodaje da je potrebno ohrabrivati građane, ali i privrednike da prijavljuju slučajeve, ali da ti ljudi moraju imati i pravnu sigurnost i zaštitu, te ukazivati građanima da se korupcijom na nezakonit način troši baš njihov novac, koji je trebao da završi u školstvu, zdravstvu ili bilo kojoj drugoj društvenoj oblasti.

      federalna.ba

      korupcija privreda
      TI BiH prijave građana korupcija
      0 31.03.2025 10:28
      Ured za borbu protiv korupcije Ured za borbu protiv korupcije ZDK korupcija
      0 19.02.2025 18:28
      korupcija Stranačko zapošljavanje
      0 16.02.2025 18:34
      indeks percepcije korupcije korupcija
      0 11.02.2025 17:36
      Transparency International BiH korupcija pad indexa
      0 11.02.2025 11:38