Hurtić: BiH je snažno opredijeljena za zaštitu i unapređenje ljudskih prava
Delegacija Bosne i Hercegovine, predvođena ministrom za ljudska prava i izbjeglice BiH Sevlidom Hurtićem, danas je u Ženevi prezentirala Univerzalni periodični pregled (UPR) o stanju ljudskih prava u Bosni i Hercegovini, u okviru četvrtog ciklusa ovog mehanizma.
Ministar Hurtić je u uvodnom izlaganju rekao da je Bosna i Hercegovina snažno opredijeljena za zaštitu i unapređenje ljudskih prava, s posebnim fokusom na slobodu govora i slobodu pristupa informacijama, koje su zagarantovane Članom 10. Evropske konvencije o ljudskim pravima i osnovnim slobodama.
Istaknuo je i da je usvojen dokument „Mapiranje odgovora na govor mržnje u BiH - Situaciona analiza“, koji predstavlja značajan korak u prepoznavanju i suzbijanju govora mržnje u zemlji.
Također, Hurtić je naglasio napore Ministarstva na jačanju institucionalnih kapaciteta tijela nadležnih za zaštitu ljudskih prava. Posebno je istaknuo saradnju sa UNICEF-om u okviru inicijative za uspostavu informacionog sistema za prikupljanje podataka, koji će omogućiti efikasniju analizu i izradu politika u oblasti ljudskih prava.
Prema izvještaju Evropske unije, Bosna i Hercegovina je ostvarila određeni nivo pripremljenosti za provođenje evropskih pravnih standarda u oblasti ljudskih prava, što predstavlja važan iskorak u procesu evropskih integracija.
Članovi delegacije Bosne i Hercegovine govorili su o napretku ostvarenim u oblastima ekonomskih, socijalnih i kulturnih prava, koja obuhvataju pravo na obrazovanje, prava djece, prava osoba sa invaliditetom, nacionalnih manjina, izbjeglica i migranata. Također su se osvrnuli na građanska i politička prava, uključujući slobodu medija, pravo na život, slobodu i sigurnost, borbu protiv trgovine ljudima, zabranu diskriminacije, kao i na pravosuđe, sa posebnim fokusom na sprečavanje nekažnjivosti i jačanje vladavine prava.
U okviru ovog ciklusa UPR-a, čak 65 zemalja dalo je preporuke Bosni i Hercegovini u vezi s unapređenjem ljudskih prava. Naša zemlja će se o ovim preporukama izjasniti u naredna dva do tri mjeseca.
Prezentacija Univerzalnog periodičnog pregleda predstavlja značajan trenutak za Bosnu i Hercegovinu, omogućujući ne samo evaluaciju dosadašnjih postignuća već i priliku za daljnje unapređenje ljudskih prava kroz implementaciju preporuka koje su dobivene od međunarodne zajednice, saopćeno je iz Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH.
federalna.ba/Fena