Historijski muzej BiH: Promocija knjige "Slika krize. Kulturne i umjetničke prilike u Bosni i Hercegovini (1990-2020)"

Historijski muzej BiH najavljuje promociju knjige "Slika krize. Kulturne i umjetničke prilike u Bosni i Hercegovini (1990-2020)", koja će biti upričena u prostoru Muzeja 19. decembra 2024. godine u 18 sati.

Autor knjige je historičar umjetnosti i kustos Irfan Hošić, koji aktivno djeluje na domaćem i međunarodnom nivou. Njegova profesionalna baza je u Bihaću, rodnom gradu koji mu je kroz život i karijeru pružao inspiraciju i motivaciju za djelovanje.

S posebnim interesom za umjetnost Bosne i Hercegovine u 20. i 21. stoljeću, Irfan Hošić kroz svoja istraživanja i praksu nastoji razumjeti i analizirati historijske i umjetničke tokove koji su oblikovali kulturnu scenu Bosne i Hercegovine.

“Prvi sinopsis za navedeno istraživanje nastao je za potrebe moga jednogodišnjeg istraživačkog boravka na College for Creative Studies i Wayne State University u Detroitu, a koji je izveden 2019. i 2020. godine. Na slučaju Detroita sam želio reflektirati situaciju u Bosni i Hercegovini, jer mi se Detroit učinio kao solidan komparativni oslonac. Imao je konfliktnu prošlost, obilježen je opsežnom deindustrijalizacijom, doživio je radikalnu depopulaciju i u takvom ambijentu artikulirao je neku novu socijalnu praksu kao metodologiju otpora propalom sistemu. To me motivisalo da krenem analizirati „sliku krize“ u svojoj sredini. I predstavljanje knjige u Historijskom muzeju Bosne i Hercegovine u Sarajevu, svojevrsni je povratak u kontekst koji je predmet knjige. A to su prekidi, rezovi, diskontinuitet, i dakako, kriza”- istakao je autor knjige Irfan Hošić.

Knjiga "Slika krize. Kulturne i umjetničke prilike u Bosni i Hercegovini (1990-2020)" pokušaj je hronološke katalogizacije ključnih artefakata iz političkoga, privrednoga i umjetničkoga života u Bosni i Hercegovini zadnjih tridesetak godina, na kojima je moguće zasnovati sinhronijsku rekonstrukciju onoga što bi se uslovno moglo nazvati slikom krize.

Pod tom sintagmom misli se na semantički okvir određen političkim neprilikama, scenarijima konflikta kao i siromaštvom (i u socijalnom i u kulturnom kontekstu), koji pak generiraju jedno opće krizno stanje. Unutar toga okvira kultura, umjetnost i dizajn artikuliraju određenu sliku o datom kontekstu, ali i sliku o sebi kao svojevrsni odgovor na zadanu situaciju.

U razgovoru učestvuju: Šejla Kamerić, Senka Ibrišimbegović, Irfan Hošić i Elma Hodžić-navosi se u saopćenju Historjskog muzeja BiH.

federalna.ba

promocija knjige